MSP: Nie ma jeszcze porozumienia z Eureko ws. PZU

Nie ma jeszcze porozumienia Skarbu Państwa z Eureko w sprawie PZU - powiedział w środę PAP rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór. Dodał, że nie jest pewne, czy do zawarcia ugody dojdzie w czwartek.

W Kancelarii Premiera w środę od godz. 13 trwa nieformalne posiedzenie rządu w sprawie Eureko. Ma ono klauzulę poufności.

"W tej chwili minister skarbu Aleksander Grad przedstawia Radzie Ministrów, na jakim etapie są negocjacje z Eureko" - podkreślił rzecznik MSP. "Wcale nie jest powiedziane, że do tego porozumienia ma dojść. To, co pojawia się w mediach, to spekulacje dziennikarskie, które często mijają się z prawdą" - zaznaczył Wewiór.

Rzecznik resortu skarbu przypomniał, że rozmowy MSP z Eureko objęte są klauzulą poufności.

Media spekulują, że priorytetowym warunkiem ugody jest docelowo wyjście kapitałowe Eureko z PZU. W zamian za gotówkę Eureko miałoby się zgodzić na rezygnację z obietnicy zakupu od rządu dodatkowego pakietu akcji PZU (21 proc.). Pieniądze na spłatę Eureko pochodziłyby wyłącznie z dywidendy i z kapitałów polskiego ubezpieczyciela.

Między dwoma głównymi akcjonariuszami PZU - Eureko i MSP - trwa wieloletni konflikt dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r. m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela. Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł, nie licząc kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

W ubiegłym tygodniu przerwano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU; ma zostać ono wznowione w czwartek. Rzecznik PZU Michał Witkowski powiedział PAP, że porządek obrad czwartkowego zgromadzenia będzie przewidywał m.in. zmiany w statucie spółki, utworzenie kapitału rezerwowego na poczet przewidywanej dywidendy oraz udzielenie absolutorium dla członków zarządu i rady nadzorczej PZU za 2006 r.

Pod koniec lipca MSP przedłużyło do końca września negocjacje ugodowe z Eureko w sprawie PZU. Resort podał wówczas, że brak wypłaty dywidendy i podziału zysku z lat ubiegłych na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy PZU w dniu 29 lipca nie przeszkodzi w rozwiązaniu sporu do końca września. "Strony ustalają koniec września jako ostateczną i nieodwołalną datę zakończenia negocjacji" - zaznaczyło wówczas MSP.

19 marca br. przed sądem gospodarczym w Warszawie nie doszło do zawarcia ugody pomiędzy Eureko i SP. Obie strony zadeklarowały chęć powrotu do postępowania pojednawczego. Eureko domagało się, aby MSP sprzedało jej 21 proc. akcji PZU po 116,5 zł za akcję, nie później niż do końca marca 2009 roku. MSP chce porozumienia w oparciu o rozliczenie nakładów rzeczywiście poniesionych przez Eureko.

Do SP należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Wtorek
wieczór
2°C Środa
noc
2°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
wiecej »