W tyskim Muzeum Miejskim otwarto właśnie niezwykłą ekspozycję. Nowa wystawa wpisuje się w obchody osiemsetlecia powstania zakonu franciszkańskiego, jakie odbywać się będą w Tychach.
Dzięki wystawie zwiedzający mają jedyną okazję obejrzeć wiele unikatowych i wyjątkowych dzieł sztuki oraz eksponatów związanych z postacią św. Franciszka, jak: „Tryptyk Pasyjny” Nicolaosa Zafuriego z końca XV wieku i obraz Francesco Barbieriego zw. Guercino „Św. Franciszek słuchający muzyki anielskiej” (oba ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie), pochodzący z XVI wieku drzeworyt ukazujący „Stygmatyzację Świętego” (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie), monstrancję z XVII wieku, barokową „Kapę bł. Jakuba Strzemię” i „Tacę bractwa św. Franciszka” z 1675 roku (eksponaty ze skarbca Klasztoru Franciszkanów w Krakowie) oraz „Madonnę z Dzieciątkiem i św. Franciszkiem...” z XV wieku (ze zbiorów ks. Emila Szramka, Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach).
Po wystawie zabytki trafią z powrotem do magazynów muzealnych i skarbca klasztornego. Tylko dwa z 49 eksponatów na co dzień prezentowane są na wystawach. Wśród cennych zabytków można zobaczyć reprodukcje cennych fresków z Bazyliki św. Franciszka w Asyżu, dzieła Cimabuego i Giotta. Bazylika uchodzi za najlepszą galerię malarstwa włoskiego XIV wieku. Prawa autorskie do prezentacji tych wysokiej jakości skanów wielkoformatowych, wydrukowanych o wymiarach zbliżonych do naturalnych, uzyskano dzięki uprzejmości trzech fotografów posiadających jedyne na całym świecie prawa do ich kopiowania.
Jak mówi Jacek Dębski, kurator wystawy „Święty Franciszek w sztuce...”, wystawa ta „jest próbą zmierzenia się z bogactwem ikonograficznym tego najpopularniejszego w sztuce świętego. Na wystawie w Muzeum Miejskim pojawią się trzy splatające się ze sobą wątki: wybór przestawień św. Franciszka z Asyżu, fotografie miejsc i relikwii związanych ze świętym oraz fotografie klasztoru p.w. śś. Franciszka i Klary w Tychach autorstwa Ryszarda Czernowa.
Co łączy średniowiecze z ikonografią renesansu, baroku, XIX wieku i sztuką współczesną? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć niniejsza ekspozycja. Wnętrze Muzeum Miejskiego zainspirowało nas do zastosowania układu przypominającego dolny kościół Bazyliki w Asyżu.
Obrazy, grafiki i rzemiosło artystyczne prezentujące różnorakie wizerunki św. Franciszka z Asyżu wypożyczone zostały z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Klasztoru OO. Franciszkanów w Krakowie, Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, Muzeum w Bielsku-Białej i Muzeum w Nysie. Freski Giotta i Cimabue z Bazyliki w Asyżu, a także najstarszy polski wizerunek stygmatyzacji św. Franciszka oraz witraż Stanisława Wyspiańskiego z kościoła franciszkanów w Krakowie pokazano w postaci wielko-formatowych reprodukcji. Szczególnie bogato obrazowana jest ikonografia barokowa”.
Uzupełnienie ekspozycji stanowią zdjęcia z miejsc związanych z życiem św. Franciszka (z Asyżu i okolicy) oraz cykl cybergrafii Ryszarda Czernowa „Światło i kamień” z 2009 roku. Patronat honorowy nad wystawą objął Arcybiskup Metropolita Katowicki Damian Zimoń.
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób