Megapiłkarzyki, skaczące rury, chodzące szarfy i przeciąganie liny – to tylko kilka z konkurencji na olimpiadzie dla osób niepełnosprawnych zorganizowanej w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie.
Ponad 200 uczestników na miejscu dopingowała Ewa Zielińska, paraolimpijka z Pekinu oraz zdobywca obydwu biegunów, Jan Mela.
W olimpiadzie wzięli udział reprezentanci 31 ośrodków z czterech województw: lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego. Na terenie wokół głogowskiej kolegiaty, przy której mieści się Dom „Uzdrowienia Chorych”, stanęło mnóstwo kolorowych stanowisk. Uczestnicy wystartowali w piętnastu konkurencjach.
„Chodziło nam o integrację osób niepełnosprawnych, ale także o wydobycie z nich możliwości i talentów jakie w nich tkwią. Podczas olimpiady liczyła się szybkość, siła i precyzja, ale najważniejsza była odwaga do pokonania własnych słabości” – powiedział w rozmowie z KAI ks. Janusz Malski ze wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża i diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych.
Gościem specjalnym była paraolimpijka Ewa Zielińska, zdobywczyni brązowego medalu podczas igrzysk w Pekinie oraz zdobywca obu biegunów Jan Mela. „Staram się na ile mogę wspierać takie inicjatywy, bo one pokazują, że każdy może przełamywać swoje bariery” – powiedział Mela.
Olimpiadę zorganizowała głogowska wspólnota Cichych Pracowników Krzyża oraz duszpasterstwo osób niepełnosprawnych diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Patronem honorowym olimpiady był bp Stefan Regmunt.
Olimpiada Sportowa Osób Niepełnosprawnych „Victoria” została dofinansowana ze środków PFRON w ramach programu PARTNER III.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.