Reklama

Emeryt może być wolontariuszem

Aby hospicjom nie zabrakło wolontariuszy, już po raz szósty Fundacja Hospicyjna organizuje kampanię społeczną „Hospicjum to też Życie”. Jej celem jest pokazanie Polakom, czym są hospicja, komu i w jaki sposób pomagają, ale też – jak można pomóc im i ich podopiecznym.

Reklama

Jak co roku, w kampanii „Hospicjum to też życie” bierze udział ok. 100 ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całego kraju. Ich pracownicy i wolontariusze zorganizują wydarzenia, które mają przybliżyć lokalnym społecznościom działalność i potrzeby hospicjów. Większość tych wydarzeń odbędzie się 10 października, w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

W październiku i listopadzie uczestnicy VI kampanii „Hospicjum to też Życie” organizować będą spotkania promujące wolontariat hospicyjny, dni otwartych drzwi w hospicjach oraz kursy dla wolontariuszy medycznych. Oficjalne zakończenie tegorocznej kampanii zaplanowane jest na 5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

W tym roku szczególny akcent kampanii położony jest na zachęcenie do wolontariatu hospicyjnego osób, które mają już za sobą okres pracy zawodowej. Z doświadczeń hospicjów wynika bowiem, że osoby w wieku emerytalnym mają bardzo dużo do zaoferowania hospicjom. Co więcej, praca na rzecz innych może być dla nich cennym uzupełnieniem luki powstałej po przejściu na emeryturę, usamodzielnieniu się dzieci lub śmierci bliskiej osoby. - Dla hospicjów wolontariusz w dojrzałym wieku to wolontariusz, który angażuje się na dłużej, posiada cenne doświadczenie zawodowe i życiowe, a także ma sporo wolnego czasu – podkreślają organizatorzy kampanii.

Z doświadczeń wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej wynika, że pomoc potrzebującym daje również satysfakcję osobom, które udzielają pomocy. Bardzo cenni są dla hospicjów wolontariusze z doświadczeniem medycznym, ale brak takiego doświadczenia nie przeszkadza w tym, żeby pomagać hospicjum. Organizatorzy kampanii zwracają uwagę, że wolontariat hospicyjny to nie tylko praca przy chorym, ale też pomoc w biurze, ogrodzie, przy transporcie sprzętu medycznego i rodzin chorych, organizowaniu akcji charytatywnych. Większość hospicjów potrzebuje pomocy kierowców, ogrodników, malarzy, pracowników biurowych, prawników, osób pracujących z młodymi wolontariuszami lub specjalizujących się w pozyskiwaniu finansów dla hospicjum.

Fundację Hospicyjną założył w 2004 roku Krajowy Duszpasterz Hospicjów, ks. Piotr Krakowiak SAC, aby poprzez działania ogólnopolskie wspierać rozwój ruchu hospicyjnego w Polsce. Jej sztandarowym przedsięwzięciem jest powtarzana co roku kampania społeczna „Hospicjum to też życie”. Kampania, w której co roku bierze udział ok. 100 ośrodków paliatywno-hospicyjnych z całego kraju, przybliża polskiemu społeczeństwu misję, działalność i potrzeby hospicjów.

Prowadzony przez fundację ogólnopolski portal internetowy www.hospicja.pl odwiedza codziennie od 1 tys. do ponad 2 tys. użytkowników, dzięki czemu jest to najważniejsze miejsce poświęcone ruchowi hospicyjnemu w polskim Internecie. Biblioteka Fundacji Hospicyjnej oraz działalność szkoleniowa Krajowego Duszpasterza Hospicjów to działania wspierane przez fundację.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| HOSPICJUM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Czwartek
wieczór
0°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama