Kamiński: zarzuty są bezprawne

"Zarzuty wobec mnie są bezprawne; wszystkie działania CBA były legalne; prokuratura przed sądem się ośmieszy - oświadczył we wtorek szef CBA Mariusz Kamiński po przedstawieniu mu zarzutów nadużycia władzy w związku z "aferą gruntową". Dodał, że nie poda się do dymisji, choć odwołanie go przez premiera jest "wielce prawdopodobne".

Kamiński stawił się we wtorek w kancelarii tajnej rzeszowskiej prokuratury okręgowej, gdzie zostały mu przedstawione zarzuty: nadużycia władzy, kierowania nielegalnymi działaniami operacyjnymi CBA dotyczącymi wręczenia łapówki osobom powołującym się na wpływy w resorcie rolnictwa i funkcjonariuszom publicznym oraz kierowania podrabianiem dokumentów i wyłudzeniem poświadczenia nieprawdy w oparciu o te dokumenty. Grozi mu za to do 8 lat więzienia.

Kamiński nie przyznał się do zarzuconych mu czynów i złożył krótkie wyjaśnienia - w prokuraturze spędził około półtorej godziny.

Na konferencji prasowej, zwołanej w Rzeszowie po przesłuchaniu w prokuraturze, powiedział, że zarzuty są "szokująco miałkie" i że z łatwością obroni się przed nimi przed sądem. "Uważam, że zarzuty te nie mają żadnych podstaw faktycznych ani prawnych, co więcej, uważam, że te zarzuty zostały mi postawione bezprawnie" - mówił.

Według niego, ława oskarżonych w ewentualnym procesie będzie bardzo długa, bo obok niego powinni - jak się wyraził - zasiąść prokuratorzy i sędziowie, którzy jego wniosek o kontrolę operacyjną w "aferze gruntowej" zatwierdzili i kontrolowali.

Kamiński powiedział, że gdy był przesłuchiwany w rzeszowskiej prokuraturze w kwietniu br. jako świadek w innym śledztwie, prokurator, który obecnie postawił mu zarzuty, powiedział mu wówczas, iż gromadzony przez dwa lata materiał "nie daje żadnych podstaw, żeby postawić komukolwiek zarzut w tej sprawie".

Kamiński powtórzył też, że prowadzący śledztwo rzeszowski prokurator Bogusław Olewiński mówił mu w kwietniu, że naciskano na niego, by przedstawił zarzuty szefowi CBA. "Ta sprawa musi być wyjaśniona. Ja w tej sprawie będę zabiegał o uzyskanie statusu pokrzywdzonego" - mówił szef CBA.

Zapytany przez dziennikarzy, czy poda się do dymisji, odpowiedział, że byłoby to sprzeniewierzeniem się przysiędze, jaką składał w chwili obejmowania funkcji: "że do końca kadencji, czyli do sierpnia przyszłego roku, będę w sposób całkowicie bezstronny, nie ulegając żadnym wpływom i żadnym naciskom, przeciwstawiając się być może często ludziom niezwykle wpływowym () trwać do końca i walczyć z korupcją". Jego zdaniem jednak odwołanie go z funkcji przez premiera jest "wielce prawdopodobne".

"Nie chcę dywagować, ale logika wydarzeń jest taka, że jest to wielce prawdopodobne" - odpowiedział na pytanie, czy spodziewa się odwołania.

Powtórzył też, że jego zdaniem bezprawnie postawiono mu zarzuty i uważa, że ten fakt może być pretekstem dla premiera, żeby odwołać go z funkcji.

Na konferencji Kamiński oświadczył, że akcja CBA ws. afery hazardowej spowodowała, iż proces legislacyjny dotyczący tej ustawy został "zabezpieczony" i przyszłoroczny budżet państwa będzie bogatszy o kilkaset milionów zł. "Jeśli będę odwołany - a premier ma pretekst - to tę cenę warto zapłacić. Odejdę usatysfakcjonowany" - dodał.

Przez dłuższą część konferencji w Rzeszowie Kamiński przedstawiał kalendarium działań CBA w sprawie afery hazardowej - m.in. swoich rozmów z premierem Donaldem Tuskiem w tej sprawie. To w tym kontekście Kamiński widzi przedstawienie mu zarzutów w sprawie afery gruntowej.

"Są osoby - być może w kierownictwie prokuratury, które nie powinny być tam, gdzie są" - oświadczył Kamiński. Dodał, że "przeraża go konformizm" niektórych prokuratorów działających w jego sprawie.

Kamiński zarzucił prokuratorowi generalnemu Andrzejowi Czumie naruszenie prawa przez - jak się wyraził - "wprowadzenie do obiegu" nazwiska Jolanty Kwaśniewskiej w kontekście akcji CBA.

W zeszłym tygodniu - już po wybuchu "afery hazardowej" - Czuma powiedział, że jego zdaniem szef CBA "nie zachowuje się ostatnio racjonalnie". "Kamiński w ostatnim czasie zachowuje się dość osobliwie. Mianowicie kilka tygodni temu zażądał żebyśmy zaaresztowali panią Kwaśniewską. Przypuszczalnie jej koleżanka sprzedała swoją działkę i chciała uniknąć podatku, i po cichutku pieniądze wziąć w garść" - mówił.

"Jestem zszokowany" - mówił we wtorek o tej wypowiedzi Kamiński. Działania Czumy nazwał "karykaturalnymi", bo - jak ujawnił - akceptował on działania operacyjne CBA w tej sprawie. Kamiński zaznaczył, że nie wolno mu mówić o tej operacji, bo ona wciąż trwa, a śledztwo prowadzi prokuratura w Katowicach. Zarzucił Czumie, że swą wypowiedzią naruszył prawo. Dodał, że "część informacji" w sprawie kupna domu w Kazimierzu przez agenta CBA jest "absolutnie nieprawdziwa", ale nie sprecyzował, które.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »