Nobel za przełom w biologii molekularnej

Opracowanie struktury przestrzennej rybosomów to przełom w biologii molekularnej, w postrzeganiu funkcjonowania tej makromolekuły, ponieważ rybosom to jedna z najważniejszych makromolekuł w komórce, która syntetyzuje białka, molekuły zarządzające naszym metabolizmem - powiedział dr hab. Marek Tchórzewski z Zakładu Biologii Molekularnej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, komentując nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Tegoroczną Nagrodę Nobla z chemii otrzymali: Venkatraman Ramakrishnan - Amerykanin pracujący w Wielkiej Brytanii, Thomas A. Steitz z USA oraz Ada E. Yonath z Izraela, za prace nad strukturą i funkcją rybosomu. Rybosomy są strukturami kluczowymi dla życia, przekładają bowiem informację genetyczną zawartą w DNA na białka tworzące komórki żywych organizmów.

"Te trzy nagrodzone osoby praktycznie określiły strukturę przestrzenną rybosomu na poziomie atomowym. Daje to wgląd w rozkład poszczególnych atomów w strukturze rybosomu, a co za tym idzie pozwala na precyzyjne określenie funkcjonowania tych makromolekuł " - mówił.

Dodał, że ma to ogromne znaczenie poznawcze dla biologii molekularnej, ponieważ możemy określić jak funkcjonuje rybosom. Ma też znaczenie w poprawie jakości naszego życia.

"Rybosom jest celem dla wielu antybiotyków np. przeciwbakteryjnych. Do tej pory antybiotyki były izolowane ze środowiska naturalnego i dalej udoskonalane. Teraz możemy poznać jak antybiotyk funkcjonuje, jak ulega interakcjom z rybosomem i opracować antybiotyki nowej generacji, które będą działały znacznie szybciej, wydajniej, mniej toksycznie i będą mogły niszczyć nowe szczepy bakterii, które obecnie są oporne na antybiotyki dostępne na rynku" - powiedział Tchórzewski.

Jego zdaniem, opracowanie struktury przestrzennej rybosomów jest przełomem, ponieważ daje nieograniczone możliwości w opracowywaniu nowych leków, np. antybiotyków.

Opracowania struktury przestrzennej rybosomu dokonano na przełomie dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku i już wtedy wspominano, że jest to odkrycie na miarę nagrody Nobla. Pierwszą osobą, która zapoczątkowała cały proces była Ada Yonath, potem przyłączył się Thomas A. Steitz, a na końcu do badaczy dołączył Venkatraman Ramakrishnan. Molekularne aspekty funkcjonowania rybosomu zaczęto badać już w latach 60. - przypomniał Tchórzewski.(PAP)

krf/ tot/ jbr/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Piątek
rano
28°C Piątek
dzień
30°C Piątek
wieczór
26°C Sobota
noc
wiecej »