Wyjaśniała, że gdyby nie Bóg i wiara, nie przetrwałaby dramatu zesłania. Zawsze gotowa stanąć po stronie słabszych i pokrzywdzonych.
Zofia Helwing (z domu Sawicka, pseudonim literacki Zofia Tarkocińska) odeszła 5 września po długiej, ciężkiej chorobie. Msza św. pogrzebowa została odprawiona w sobotę 10 września o 10.30 w Sanktuarium Golgoty Wschodu we Wrocławiu. Pogrzeb odbył się na cmentarzu Świętej Rodziny przy ul. Smętnej.
- Chcemy sobie uświadomić, że w rzeczywistości, którą przeżywamy, zwłaszcza w chwilach rozłąki, kiedy przychodzi nam żegnać człowieka, potrzebujemy tej pewności, że jest z nami Jezus Chrystus - rozpoczął Eucharystię proboszcz parafii MB Pocieszenia, o. Damian Simonicz CSsR.
Podkreślił, że zebrani stają wokół ołtarza, aby Panu Bogu podziękować za dar życia śp. Zofii Helwing. To dzień wdzięczności i dziękczynienia za wszelkie dobro, którego wszyscy napotkani przez nią ludzie mogli doświadczyć.
W uroczystościach pogrzebowych wzięła udział minister Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W imieniu rządu i premier Beaty Szydło odczytała list.
- Obecność pani minister pokazuje, jak ważna dla nas, dla naszego narodu jest historia, jak bardzo chcemy pamiętać o tych, którzy tę historię tworzyli, budując wolność naszej ojczyzny - stwierdził o. D. Simonicz.
Na ostatnim pożegnaniu zasłużonej sybiraczki modliły się związki kombatanckie na czele ze Związkiem Sybiraków oddział Wrocław, stowarzyszenia oraz szkolne poczty sztandarowe.
- Wierzymy, że to chwilowe rozstanie, bo życie ziemskie ma kontynuację w niebie. Pełni tej wiary stajemy więc, aby dziękując za życie śp. Zofii, prosić dla niej o dar chwały nieba - mówił redemptorysta.
W liście premier Beata Szydło zwróciła uwagę, że pożegnaliśmy dzisiaj wielkiego człowieka, który mimo doświadczeń upodlenia, cierpienia i katorżniczej pracy, dawał świadectwo wolne od nienawiści i chęci odwetu, a pełne przebaczenia.
Warto dodać, że śp. Zofia była pierwszym wieloletnim prezesem Oddziału Związku Sybiraków we Wrocławiu i uczestniczyła w reaktywowaniu Związku Sybiraków na Dolnym Śląsku. Podejmowała wiele działań dotyczących edukacji historycznej młodzieży: organizacja wystaw, seminariów i konkursów.
Swym działaniem przekonywała wszystkich, że mamy obowiązek pamiętać i przekazywać prawdę o ludziach, którzy oddali swoje zdrowie i życie za Polskę. Wyjaśniała, że gdyby nie Bóg i wiara, nie przetrwałaby dramatu zesłania. Dla współpracowników, młodzieży, wszystkich, którzy przeczytali choć jedną jej książkę, była autentycznym autorytetem. Zofia Herling pozostanie w naszej pamięci jako człowiek szlachetny i prawy, społecznik reagujący na każdy przejaw niesprawiedliwości. Zawsze gotowa stanąć po stronie słabszych i pokrzywdzonych. Polska i my wszyscy wiele jej zawdzięczamy - napisała w specjalnym liście do rodziny premier Beata Szydło.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.