Reklama

Dlaczego niektórzy sędziowie TK odmawiają spotkania z KW?

Sześcioro sędziów zgłoszonych przez PiS i wybranych w grudniu ub. r. i w kwietniu do Trybunału Konstytucyjnego odmawia spotkania z wysłannikami Komisji Weneckiej, o czym informują w przesłanym PAP w poniedziałek liście.

Reklama

Pismo wystosowali Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski, Lech Morawski, Henryk Cioch, Zbigniew Jędrzejewski i Mariusz Muszyński, który udostępnił je PAP.

"Przypominamy Komisji Weneckiej, że w marcu br. skierowaliśmy do Komisji drogą mailową nasze oceny i argumenty w sprawie ustawy z 22 grudnia 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Zostały one przez Komisję całkowicie zignorowane. Komisja Wenecka potwierdziła ich odbiór, ale nie raczyła się do nich w żaden sposób ustosunkować, co narusza wszelkie reguły, które przyjmuje się w debatach publicznych, tak sądowych jak i pozasądowych, w demokratycznych instytucjach" - napisali sędziowie.

Autorzy piszą, że nie zgadzają się "na dokonywany przez Komisję Wenecką podział sędziów Trybunału Konstytucyjnego na kategorie +orzekających+ i +nieorzekających+". "Jest to podział nieposiadający umocowania w prawie polskim, oparty jedynie na bezprawnych działaniach kierownictwa Trybunału. Nie zgadzamy się też na równanie naszego statusu ze statusem osób wybranych bezskutecznie w październiku 2015 r., które nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego" - napisali sędziowie.

Według nich przedstawiciele KW planują wtorkowe spotkanie w Trybunale w godzinach 8.30-11.00, proponując sześciorgu sędziom z nominacji PiS "formułę +krótkiego spotkania", które miałoby trwać kwadrans, co "jednoznacznie wskazuje pozorne i wyłącznie wizerunkowe działanie Komisji".

"Z powyższych powodów odmawiamy spotkania. Utraciliśmy zaufanie do Komisji i podejrzewamy, że spotkanie posłużyłoby jedynie legitymizacji kolejnej bezpodstawnie stronniczej i niekorzystnej dla Państwa Polskiego opinii" - oświadcza sześcioro sędziów.

Napisali też: "jeśli Komisja Wenecka chce poznać rzeczywistą sytuację w Trybunale Konstytucyjnym, powinna zapoznać się naszymi zeznaniami złożonymi w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach (), w których szczegółowo opisaliśmy bezprawne dyskryminowanie naszych osób, naruszania godności i budowania wobec nas atmosfery nieufności i podejrzliwości ()".

Sugerują także, by KW zajęła się sprawą Kamila Zaradkiewicza, pracownika TK, który został poproszony o rezygnację po wypowiedzi w mediach nt. ostatecznego charakteru wyroków Trybunału. "Ten najbliższy współpracownik prezesa Trybunału, który zgodził się z naszą oceną sytuacji w TK, został zmuszony do rezygnacji z funkcji Dyrektora Zespołu Orzecznictwa TK i de facto do odejścia z pracy z powodu krytyki bezprawnego działania sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - piszą sędziowie.

Delegacja Komisji Weneckiej rozpoczęła w poniedziałek dwudniowa wizytę w Polsce w ramach prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W programie wizyty znalazły się spotkania w Sądzie Najwyższym, parlamencie i biurze RPO, na wtorek zaplanowano spotkanie w TK. Opinia (która nie jest wiążąca) zostanie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama