Pod tym hasłem rozpocznie się 15 września 2016 roku w Genui XXVI Narodowy Kongres Eucharystyczny.
Nie przebrzmiały jeszcze echa 67. Tygodnia Liturgicznego w Gubbio, a Kościół we Włoszech przygotowuje się do kolejnego wydarzenia. Tym razem zaprasza wiernych do Genui na XXVI Kongres Eucharystyczny. „W swoim miłosierdziu wszystkim wyszedł na spotkanie – Eucharystia źródłem misji.” Hasło w sposób oczywisty nawiązuje do trwającego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia. Ma to być czas – jak powiedział kard. Bagnasco w wywiadzie dla Servizio Inforazione Religiosa – „miłości, katechezy i modlitwy, które nie są oderwane od rzeczywistości”. Dlatego uczestnicy Kongresu podejmą próbę przejścia „od Eucharystii celebrowanej do Eucharystii będącej świadectwem”. Znakiem łączącym celebrację i świadectwo ma być krzyż ze zniszczonego przez trzęsienie ziemi Amatrice.
Świadectwu w sposób szczególny poświęcony będzie kongresowy piątek. Po wysłuchaniu katechezy w katedrze pięćdziesiąt grup odwiedzi miejsca, gdzie praktykuje się miłosierdzie w wymiarze zarówno cielesnym jak i duchowym. Otwarte zostaną również dwa obiekty dla bezdomnych. „Mam nadzieję – powiedział Kardynał – że wspólnoty chrześcijańskie żyjące wokół tych miejsc okażą bezdomnym serce i staną obok tych ludzi, by dać im wsparcie (…) Chcemy nie tylko stworzyć takie miejsce, ale jeszcze dać mu duszę.”
Sobota będzie dniem katechezy. Głoszona w dziesięciu świątyniach Starego Miasta nawiąże do ubiegłorocznego kongresu we Florencji, którego przesłanie wyraziło pięć czasowników: wyjść, głosić, żyć, kształcić, przemieniać. Podjęta zostanie również próba odpowiedzi na pytanie: jak celebrować Eucharystię, by "na nowo odkryć ciepło przynależności”. To ważne, zdaniem purpurata pytanie, gdyż „ istnieje ogromna samotność, a kultura i społeczeństwo oparte są na słabych, ulotnych więziach”.
Warto przyjrzeć się stronie Kongresu. Znajdziemy na niej nie tylko logo, hymn i modlitwę. Szczególną uwagę zwracają propozycje liturgii w rodzinie i adoracji eucharystycznej, piękny tekst o sztuce celebracji (adresowany nie tylko do prezbiterów), wreszcie zawierająca wskazówki, referencje i przydatne teksty katecheza.
Zapowiadając wydarzenie prezentujemy na koniec Hymn i modlitwę Kongresu. Dla miłośników liturgii z pewnością będą inspiracją, a wielu czytelników zechce XXVI Kongres Eucharystyczny w Genui śledzić.
„O Boże, dobry Ojcze, z sercem przepełnionym miłosierdziem pochyl się nad nami, małymi i słabymi wędrowcami na drogach świata i daj nam Chrystusa, Twego Syna narodzonego z Maryi Dziewicy, ktory jest Słowem - lampą oświecającą nasze kroki i Chlebem, umacniającym nas na ścieżkach życia.
Prosimy, aby Ten, który zaprasza nas na ucztę Eucharystyczną tak nas przemienił i napełnił Miłością, byśmy z sercem wolnym i pełnym ufności wyszli do wszystkich szukających Ciebie. By znaleźli otwarte drzwi, gościnny dom i słowo nadziei. Byśmy mogli cieszyć się radością życia obok siebie, złączeni więziami miłości i słodyczą pokoju. Daj nam tak wzrastać w wierze, byśmy kiedyś mogli zasiąść na uczcie w Twoim królestwie, zjednoczeni w Chrystusie, naszym umiłowanym Zbawicielu. Amen.”
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.