Głuchych i ślepych rozmowy

W drodze do celu lepsze małe a bezpieczne kroki, niż wielki prosto w przepaść.

Papież wrócił juz z Kaukazu. O tym, co mówił sporo już napisałem. Nie napisałem o tym, jak papież był przyjmowany. W Gruzji.... Cóż, nie dało się nie zauważyć pewnego chłodu. Nie katolików oczywiście, ale  nieobecności przedstawicieli patriarchatu gruzińskiego na Mszy. Powód?

Prawosławie gruzińskie nie od dziś jest jednym z hamulcowych dialogu katolicko-prawosławnego. Ostatnio podpisany przez obie strony dokument właśnie przedstawiciele tego Kościoła najmocniej oprotestowali i, jak zaznaczono w przypisach, nie zgodzili się na parę jego punktów. Wierność wobec ortodoksji? Tak to jest przedstawiane. No niech będzie. Ale może ma też znaczenie, od kiedy obecny katolikos-patriarcha sprawuje swój urząd? Nieuświadomionych uświadamiam: od roku 1977. I wcale nie o  jego wiek mi chodzi (urodził się zresztą w 1933 roku).

Przypominam, że politycznie Gruzja dąży (ciągle jeszcze) do Europy i jest skonfliktowana z Rosją o Abchazję i Południową Osetię. Także na płaszczyźnie kościelnej (w Abchazji zdecydowano nawet o powołaniu niezależnego od Gruzji Kościoła). Robić dobre wrażenie – na arenie międzynarodowej - niewiele kosztuje. Tu jednak wybrano sztywne trzymanie się racji.

W Azerbejdżanie... Cóż, trudno było nie zauważyć, że gospodarze wizytę wykorzystali dla prób polepszenia swojego wizerunku na arenie międzynarodowej. W tle jest spór z Armenią o Górski Karabach. Co szkodzi pokazać, że jest się otwartym? Nawet jeśli ma się w tym jakieś polityczne cele, niewiele to kosztuje.  Nie, nie popieram obłudy. Po prostu uważam, że dialog zawsze jest lepszy od sztywnego „nie”. Z dialogu zawsze może się wykluć coś dobrego. Jego brak za to zawsze powoduje utwierdzenie się w swoich świętych racjach.

Papież wrócił już do Rzymu. Ja za to z tej wirtualnej wycieczki wracam do Polski. I co widzę? Ano rosnący kult „świętego Oburza”. Teraz ze sporami wokół dopuszczalności aborcji w tle. Po obu stronach barykady radykałowie. Zgodnie (o dziwo) głoszących, że są zasady, o których się nie dyskutuje. Dla jednych jest to życie nienarodzonych, dla drugich wolność kobiety w decydowaniu, czy chce urodzić. Spotkanie się w pół drogi niemożliwe?

Nie, no skądże. Obie strony bronią świętych racji. I obie „rejtanią”: po moim trupie, wszystko albo nic. Nie muszę chyba wyjaśniać, że jestem za obroną życia. Nie rozumiem, jak można protestować, żądając prawa do zabijania nienarodzonych dzieci. Z drugiej strony wydaje mi się jednak, że taktyka, jaką dziś obierają jego obrońcy, to najlepsza droga do fiaska pomysłu, by istniejące dziś prawo zmienić tak, aby lepiej broniło życia. Skoro zależy nam na życiu nienarodzonych, po co upierać się przy karaniu kobiet, które dopuszczą się aborcji? Kogoś to uratuje? Może. A przy okazji wepchnie Bogu ducha winne kobiety, które samoistnie poroniły w krąg podejrzanych o zbrodnię. Co się dziwić, że taki pomysł budzi sprzeciw? A przecież może wystarczyło, by najpierw zrobić mały krok: ograniczyć możliwość aborcji z powodu tych czy innych wad genetycznych....

Nawet jeśli zwolennicy takiego rozwiązania odniosą sukces i proponowane przez nich prawo wejdzie w życie, w co szczerze wątpię, będzie to zwycięstwo pyrrusowe. Jak zwycięstwa Armii Czerwonej w Afganistanie. W drodze do celu naprawdę lepsze są małe a bezpieczne kroki niż wielki prosto w przepaść. Jasne, można mówić, że dla uratowania każdego życia warto zrobić wszystko. Ale kto weźmie odpowiedzialność za tych, którzy zginą, kiedy wahadło, dziś mocno wychylone w jedną, gwałtownie przesunie się w drugą stronę?

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stanisław_Miłosz
  03.10.2016 13:26
  Piotrze Święty, otwórz wreszcie tę furtkę, tak demony za stopy mnie ciągną, że nie utrzymam się klamki. Ja tylko byłem roztropny i pragmatyczny! Otwórz!
 • Gość
  03.10.2016 21:42
  a co ty autor chciałbyś być letni - nie da rady - toć i kapłani nie mają już wiary - jeżeli stwórcą zycia jest Bóg to każde nowe życie jest działaniem Boga ( nijednokrotnie niezrozumiałym ) ale jednak .Bóg mówi o krzyżu a nie o wolności w grzechu .poprzez uniki słowne przyzwyczaili my się już do tego że dwóch pedałów lub dwie lesbije biorą dziecko na wychowanie . Teraz akceptując slowo wolność do zabijania - przyzwyczaja się nas do eutanazji - bo taka jest droga .A gdzie w tym wszystkim słowa kościoła o grzechu ? .tak lub nie - prosto i jasno - natomiast małymi kroczkami możemy wzrastać duchowo ( i to tylko wtedy gdy mamy jeszcze świadomość grzechu ) Tylko Bóg ze zła wycignie dobro - nigdy nie zrobi tego człowiek . pozdrawiam
 • wg
  04.10.2016 10:54
  Wydaje mi się że tak mocne protesty byłyby przy jakiejkolwiek zmianie ustawy(nawet o ten mały krok). Te protesty pokazują jednak, że Polska nie do końca jest za życiem tak jak na to wskazują statystyki lub jakbyśmy chcieli. Niby protestujący (a właściwie protestujące) mówią że nie chcą aborcji ale chcą mieć wybór. Ja trochę tego nie rozumiem.
 • toreador
  04.10.2016 12:33
  Pyrrusowe zwycięstwo ...tak .
  Kiedy kościół odniesie prawdziwe zwycięstwo ?ano tedy ...kiedy sięgnie po Lekturę z zakurzonej półki i przeczyta a końcu Biblię , przydało by się.

  Ostanie spory o ustawodawstwo SĄ SPORAMI ŚWIATOPOGLĄDOWYMI czy ktoś tego chce czy nie .

  Jeśli tak, to stan posiadania k.k. jest mniejszy niż mu się wydaje . ok?

  Jeśli tak to nasuwa się wniosek jest najprostszy z możliwych:
  TRZEBA PRZESTAĆ ŁĄCZENIA TEGO CO JEST ODDZIELNE , taka hybryda jest zgubna głownie dla k.k.
  Nie łączy się wody z ogniem [ Syrach ]

  Nie sposób kłamać dalej mówiąc " my naród , my kościół " a jedynie " część narodu zwana kościołem katolickim " a to rodzi konsekwencje myślowe SZUKANIE STRATEGII POSTĘPOWANIA .Całe postępowanie opiera się na algorytmach "my i oni " a nie "my "

  A co dalej ? ano.... trzeba się nastawić na konfrontację dwóch światów [ to nieuchronne ] jeśli tak no...to teraz to co najtrudniejsze ;

  TRZEBA ZMIENIC METODY PRACY , same słowa , rozmowy ślepych z głuchym są ....bezsensowne , to strata czasu , wysiłku i w końcowym rozrachunku jest to jedynie ...demoralizacja , Chrystus z szatanem nie dyskutował... ot co.
  no tak , ale tutaj jest problem , k.k. potrafi tylko mówić, komentować i rozmawiać , niczego innego nie potrafi , tak to jest problem. Potrzebne będą zmiany strukturalne związane z włączeniem się laikatu w zarząd , tak w zarząd kościołem , "goła " składająca się jedynie z kapłanów instytucja jest bezbronna w konfrontacji cywilizacyjnej.

  Najtrudniej jest zwyciężyć ...samego siebie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  8°C Wtorek
  dzień
  wiecej »