Reklama

20-lecia święceń biskupich

Dwudziestolecie sakry biskupiej obchodzi nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk. Uroczystości odbywają się na terenie archidiecezji warmińskiej w Bałdach i w Olsztynie, gdzie abp Kowalczyk został wyświęcony w 1962 roku na kapłana.

Reklama

W sobotę rano w Bałdach w obecności jubilata odsłonięty został na historycznym trakcie biskupim głaz z inskrypcją poświęconą abp Józefowi Kowalczykowi. Obok stanęła tablica z życiorysem i przebiegiem drogi kapłańskiej nuncjusza. W południe w katedrze świętego Jakuba w Olsztynie odprawiona zostanie dziękczynna msza jubileuszowa z udziałem nuncjusza i biskupów metropolii warmińskiej z Elbląga, Olsztyna i Ełku. Homilię wygłosi metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba.

Podczas uroczystości w Bałdach arcybiskup Kowalczyk powiedział, że jest wzruszony tym wyrazem pamięci.

"Cieszę się, że więź między Warmią a stolicą Apostolską poprzez nuncjaturę w Warszawie w ten sposób została upamiętniona i umocniona dzięki traktowi biskupów w Bałdach na Warmii"- powiedział nuncjusz.

Przypomniał, że właśnie Ojciec Święty Jan Paweł II, którego 31. rocznica wyboru obchodzona była w piątek, lubił spędzać wolny czas uczestnicząc w spływach kajakowych na Warmii.

"Często o Warmii mówił, także z tego powodu, że stąd podczas spływu Łyną otrzymał wiadomość, iż został mianowany biskupem pomocniczym w Krakowie. Musiał wtedy przerwać wakacje, by jechać do Warszawy do kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zaraz potem wrócił na spływ z młodzieżą akademicką i odprawił mszę w Olsztynie" - powiedział nuncjusz.

Podkreślił, że w tym uroczystym dniu w Bałdach chciałby oddać hołd wszystkim biskupom warmińskim, którzy w warunkach powojennych - niełatwych, pełnili pełną oddania posługę.

"Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że po wojnie, gdy napłynęła na te ziemie ludność z różnych części Polski, to właśnie kościół był instytucją najbardziej im pomocną. To właśnie do kościoła ludność a zwłaszcza autochtoni mieli największe zaufanie. Byłem tego świadkiem zarówno w konfesjonale i w bezpośredniej pracy duszpasterskiej. Dzisiejsza Polska powinna dostrzegać wkład kościoła, bo łączył i tworzył warmińską wspólnotę" - powiedział abp Kowalczyk.

Sakrę biskupią ksiądz prałat Józef Kowalczyk otrzymał 20 października 1989 roku w Bazylice świętego Piotra z rąk Ojca Świętego; współkonsekratorami byli kardynałowie Edward Idris Cassidy i Fransceco Colasuonno. Wraz z nim sakrę biskupią otrzymali ks. Janusz Bolonek i ksiądz Edmund Farhat, skierowani do posługi nuncjusza apostolskiego, oraz ksiądz Tadeusz Kondrusiewcz jako ówczesny nuncjusz apostolski diecezji mińskiej na Białorusi.

Jako dewizę posługi biskupiej abp Józef Kowlaczyk wybrał słowa "Fiat voluntas Tua" czyli "Bądź wola Twoja". W herbie biskupim obok krzyża, pastorału i gwiazdy symbolizującej Maryję, abp Kowalczyk umieścił pług. Nawiązał tym samym do wiejskich korzeni; pochodzi z Jadownik Mokrych leżących 30 km od Tarnowa. Do Polski abp Józef Kowalczyk powrócił po 24 latach studiów i pracy w Watykanie 23 listopada 1989 roku. Jako główne zadania dla pierwszego po II wojnie światowej nuncjusza apostolskiego w Polsce, Jan Paweł II wyznaczył uzgodnienie i podpisanie konkordatu oraz przeprowadzenie nowego podziału administracyjnego kościoła w Polsce.

Abp Kowalczyk rozpoczął misję apostolską w Polsce mszą św. w warszawskiej katedrze św. Jana Chrzciciela 26 listopada 1989 roku. Listy uwierzytelniające nowy nuncjusz apostolski w Polsce złożył ówczesnemu prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu 6 grudnia 1989 roku w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama