Na paryskim cmentarzu Pere Lachaise kilkadziesiąt osób uczciło w sobotę 160. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina. Przy grobie genialnego kompozytora zabrzmiały słowa poświęconych mu utworów autorstwa wybitnych twórców epoki romantycznej.
Mimo rzęsistego deszczu przy grobowcu Chopina zebrali się w sobotnie popołudnie polscy i francuscy wielbiciele talentu artysty. Biało-czerwone wieńce kwiatów złożyli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu i francuskiego Towarzystwa Chopinowskiego.
Zebrani usłyszeli fragmenty wspomnień o Chopinie, opublikowanych wkrótce po jego śmierci: wiersz Cypriana Kamila Norwida i relację z pogrzebu kompozytora pióra wybitnego francuskiego pisarza Theophile'a Gautier. Ceremonię zakłóciła nieco ulewa, która uniemożliwiła odegranie przy grobie artysty fragmentów chopinowskiej sonaty.
Jak przypomniał w rozmowie z PAP prezes francuskiego Towarzystwa Chopinowskiego w Paryżu Antoine Paszkiewicz, pogrzeb kompozytora w 1849 roku zgromadził w paryskim kościele La Madeleine (św. Marii Magdaleny) tysiące jego miłośników, w tym śmietankę francuskich i polskich elit.
Po ceremonii na Pere Lachaise odbyła się msza pamięci polskiego kompozytora w paryskim kościele św. Ludwika, a na wieczór zaplanowano koncert muzyki Chopina i Mieczysława Karłowicza w gmachu paryskiej Biblioteki Polskiej.
Obchody rocznicy śmierci Chopina zorganizowały wspólnie Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu i francuskie Towarzystwo Chopinowskie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.