Dyrektor Stowarzyszenia Brytyjskich Bankowców Anthony Browne ujawnił na łamach tygodnika "Observer", że największe banki planują wyprowadzkę z Wielkiej Brytanii ze względu na narastające obawy o przyszłe relacji gospodarcze kraju z Unią Europejską.
"Większość banków ma zespoły projektowe pracujące na tym, jakie operacje (finansowe) należy przenieść (z Wielkiej Brytanii), aby dalej móc skutecznie służyć klientom oraz nad tym, do kiedy musi się to wydarzyć i jak najlepiej to przeprowadzić" - powiedział Browne.
Jak zapowiedział, wiele mniejszych banków planuje wyprowadzić przynajmniej część swoich operacji z Wielkiej Brytanii jeszcze przed końcem roku, a te większe - na początku 2017 roku. Główną przyczyną tych decyzji jest niepokój związany z brakiem planów dotyczących zasad obrotu handlowego Wielkiej Brytanii z Europą i świadczenia usług finansowych po wyjściu kraju z Unii Europejskiej.
Browne ostrzegł, że "opinia publiczna i dyskusja o polityce ciągnie nas w złym kierunku, (...) ustawienie barier dla handlu i usług finansowych sprawi, że wszyscy na tym gorzej wyjdziemy".
Jak dodał, niepokoi go postawa polityków po obu stronach kanału La Manche gotowych podczas negocjacji rozbić jednolity europejski rynek finansowy, który "sprawia, że francuskim farmerom, niemieckim technikom i włoskim producentom ubrań jest łatwiej pozyskać niezbędne finansowanie".
"The Observer", niedzielne wydanie dziennika "The Guardian", podkreśla, że wśród banków, które miałyby rozważać przeniesienie części operacji do Europy, jest Goldman Sachs.
Organizacja branżowa TheCityUK oszacowała, że łącznie nawet 70 tys. miejsc pracy w sektorze finansowym może być zagrożonych, jeśli negocjacje i potencjalne przyszłe porozumienie nie wzbudzą zaufania szefów banków.
Zgodnie z zapowiedziami premier Theresy May, brytyjski rząd planuje oficjalnie rozpocząć negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2017 roku.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.