"Z wielką radością i wzruszeniem rozpoczynam misję"

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przekazał w poniedziałek przewodniczącemu Episkopatu Polski abp. Stanisławowi Gądeckiemu list powierzający ze strony Stolicy Apostolskiej.

List powierzający pełnienie misji nuncjusza apostolskiego w Polsce, skierowany do Kościoła w Polsce, został przez abp. Salvatore Pennacchio złożony na ręce przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego – poinformował KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak przypomniał rzecznik KEP, urząd nuncjusza apostolskiego jest „pomostem między Kościołem katolickim w Polsce oraz państwem polskim". Ponadto nuncjusz apostolski zwyczajowo jest dziekanem korpusu dyplomatycznego.

W przekazaniu listu powierzającego oprócz abp. Gądeckiego uczestniczył także sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński. Następnie nowy nuncjusz udał się do kaplicy w sekretariacie KEP, gdzie modlił się przed relikwiami św. Jana Pawła II i obrazem bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela zgromadzenia sióstr służebniczek, które posługują w siedzibie Episkopatu.

„Ksiądz arcybiskup został bardzo serdecznie przyjęty. Przywitali go przedstawiciele wiernych świeckich, w tym m.in. rodzina wielodzietna, oraz kapłanów i sióstr zakonnych” – poinformował KAI ks. Rytel-Andrianik.

Jak dodał rzecznik KEP, nowy nuncjusz zna Polskę, o czym nie omieszkał przypomnieć podczas spotkania. „Okazało się, że w dniu, w którym Jan Paweł II rozpoczynał swoją posługę jako papież, 22 października 1978 roku w Mszy św. na placu św. Piotra uczestniczyli jako księża zarówno późniejszy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, jak i abp Salvatore Pennacchio” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Abp Salvatore Pennacchio napisał w Księdze Pamiątkowej Sekretariatu KEP: „Z wielką radością i wzruszeniem rozpoczynam w domu Konferencji Episkopatu Polski misję powierzoną mi przez Jego Świątobliwość Ojca Świętego Franciszka”.

Nowy nuncjusz napisał również, że rozpoczyna posługę na ziemi związanej z pamięcią świętego Jana Pawła II i wspomniał o braterskiej współpracy z drogimi współbraćmi w biskupstwie w Polsce. Abp Pennacchio ofiarował swą posługę matczynej opiece Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Polski, wzywając błogosławieństwa Pana – poinformował KAI rzecznik Episkopatu.

Po wizycie w siedzibie Episkopatu Polski abp Pennacchio złożył także wizytę kard. Kazimierzowi Nyczowi w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Nowy nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przyleciał do Warszawy w poniedziałek przed południem.

W czwartek 3 listopada o godz. 12.00 złoży w Belwederze listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Od tego momentu rozpocznie się oficjalnie jego posługa w Rzeczypospolitej Polskiej.

Abp Salvatore Pennacchio zastąpił na stanowisku nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore, który został mianowany nuncjuszem w Federacji Rosyjskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »