Trwają spekulacje na temat bliskiej już jakoby zmiany na stanowisku przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan. Według bawarskiej rozgłośni Bayerische Rundfunk, powołującej się na ”dobrze poinformowane źródła”, do zmiany dojdzie już w listopadzie.
Wtedy to obecny przewodniczący, 76-letni kard. Walter Kasper oficjalnie przejdzie na emeryturę, a jego miejsce zajmie dotychczasowy biskup Ratyzbony niespełna 62-letni Gerhard Ludwig Müller.
Pytany o komentarz w tej sprawie rzecznik biskupa ks. Clemens Neck powiedział dziennikarzom, że nie ma żadnej oficjalnej decyzji w tej sprawie, a pogłosek nie będzie komentował. Również w Rzymie nie udało się potwierdzić informacji podanej przez niemiecką stację 21 października. Wiadomo jedynie, że obok bp. Müllera na stanowisko watykańskiego „ministra ds. ekumenizmu” są też inni kandydaci.
Pochodzący z Moguncji obecny biskup Ratyzbony jest jednym z najbardziej cenionych teologów niemieckich. Od lat wykłada teologię dogmatyczną na wydziale teologii katolickiej renomowanego Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jest też członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki Wiary oraz Papieskiej Rady Kultury, a także licznych ważnych niemieckich i międzynarodowychgremiów naukowych, np. Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu w Rzymie czy Sekcji Teologicznej Królewskiej Akademii Uczonych Hiszpanii w Madrycie.
Urodził się 31 grudnia 1947 w Moguncji, święcenia kapłańskie przyjął 11 lutego 1978, a 1 października 2002 r. Jan Paweł II mianował go biskupem Ratyzbony (sakrę otrzymał 24 listopada tegoż roku). W Niemieckiej Konferencji Biskupiej przewodniczy Komisji Ekumenicznej. W swoich pracach twórczo łączy tradycję Kościoła ze współczesnymi prądami teologicznymi. Pod redakcją bp. Müllera w niemieckim wydawnictwie Herdera ukazał się już drugi tom 16- tomowej publikacji „Dzieł wszystkich” Benedykta XVI. W 2007 r. bp Gerhard Müller otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.
Warto jeszcze dodać, że jego poprzednik na urzędzie biskupa Ratyzbony również nazywał się Müller - Manfred (obecnie prawie 83-letni), który kierował tą diecezją prawie 20 lat.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.