W sobotę nad ranem, po maratońskich rokowaniach, osiągnięto ostatecznie porozumienie o sformowaniu rządu koalicyjnego między chadecką partią CDU/CSU obecnej kanclerz Angeli Merkel i liberalną FDP. Poinformował o tym dziennikarzy desygnowany na ministra transportu w nowym rządzie, polityk bawarskiej CSU Peter Ramsauer.
Rozpoczęta w piątek runda rozmów trwała ponad 12 godzin i przeciągnęła się do wczesnych godzin rannych w sobotę. Głównym punktem spornym była skala planowanych cięć podatkowych.
Według źródeł koalicyjnych, na które powołuje się Reuters, uzgodniono cięcia podatkowe na sumę 24 mld euro, mimo olbrzymiego i wciąż wzrastającego deficytu budżetowego. Oficjalne potwierdzenie tej informacji ma nastąpić w sobotę.
Merkel i politycy chadeccy chcieli ograniczenia cięć do 20 mld euro natomiast liberałowie z FDP domagali się większych odciążeń. Cięcia mają służyć pobudzeniu gospodarki borykającej się z kryzysem.
Porozumienie ostatecznie otwiera drogę do objęcia w przyszłym tygodniu władzy przez nowy centroprawicowy rząd, po miesiącu od wyborach parlamentarnych, w których chadecy i liberałowie zdobyli większość w Bundestagu.
Wcześniej koalicjanci porozumieli się w sprawie reformy systemu finansowania ochrony zdrowia, która miałaby nastąpić w 2011 roku. Uzgodniono, że znacznej przebudowie ulegnie wprowadzony w ub. roku przez wielką koalicję CDU/CSU i SPD fundusz zdrowia. Liberałowie domagali się likwidacji tego funduszu.
W sobotę kanclerz i przewodnicząca CDU Angela Merkel, szef CSU Horst Seehofer oraz przywódca FDP Guido Westerwelle mają przedstawić wyniki rozmów oraz skład przyszłego rządu. W niedzielę i poniedziałek porozumienie koalicyjne zostanie przyjęte na konwencjach FDP i chadecji. Nowy Bundestag ukonstytuuje się we wtorek a w środę nastąpić ma wybór Merkel na kanclerza Niemiec.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.