Na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Wlkp., 12 listopada, po raz pierwszy odbył się wspólny pochówek dzieci zmarłych przed urodzeniem.
Grób dziecka utraconego powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenod. W inicjatywie chodzi przede wszystkim o to, żeby pomóc rodzicom w przeżyciu czasu żałoby.
Ceremonii przewodniczył bp Tadeusz Lityński. – Kończy się Jubileuszowy Rok Miłosierdzia w którym papież Franciszek zachęcał nas mocno, aby okazywać miłosierdzie. I myślę, że to, co się dzisiaj tutaj dokonuje jest aktem miłosierdzia – podkreślił bp Tadeusz Lityński.
– Dzisiaj chcemy uświadomić sobie to, że każda rodzina, która utraciła dziecka ma świętego w niebie. Tam już ktoś czeka. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że czasami ten ból po utracie jest ogromny. Chcemy tym aktem modlitwy, tym pogrzebem, prosić, żeby Bóg uleczył tę ranę serca – kontynuował.
Idea zbudowania Grobu Dziecka Utraconego w Gorzowie Wlkp. narodziła się w 2013 roku. – Moi parafianie uczestniczyli w Studium nad Małżeństwem i Rodziną im. bpa Wilhelma Pluty i usłyszeli tam o możliwości organizowania pochówku dzieci utraconych w wyniku poronienia. Pamiętam, że bardzo pozytywnie i emocjonalnie zareagowałem, aż się trochę sobie dziwiłem. Teraz wiem, że Bóg miał swój plan. Trzy lata dojrzewania do tego, aby dane nam było sprawować pieczę nad tym ważnym Bożym dziełem. Potrzeba nieraz czasu, aby Bóg mógł przygotować odpowiedni grunt – wyjaśnia o. Piotr Darasz OMI, proboszcz parafii pw. św. Józefa.
W międzyczasie przy parafii św. Józefa powstało Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda, które rozpoczęło starania, aby powstał grób dziecka utraconego. – W organizację zaangażowanych było wiele instytucji i ludzi dobrej woli. Szczęśliwie wszystkie formalności dobiegły końca – wyjaśnia Lilianna Pawłowska, sekretarz Stowarzyszenia św. Eugeniusz de Mazenoda.
Pochówek poprzedziła Msza św. przy kościele pw. św. Józefa w trakcie której słowo wygłosił diecezjalny duszpasterz rodzin - ks. Marcin Dudka. Wzięła w niej udział, podobnie jak w pochówku, młodzież z oblackich parafii z całej Polski.
Organizacją pochówków zajmuje się Stoawrzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda, którego siedziba mieści się w Klubie Przystań za Wartą (ul. Śląska 7 A). Tutaj też można liczyć na pomoc adwokata, psychologa, psychoterapeuty i duszpasterza.
Dodatkowo w parafii pw. św. Jóżefa (ul. Bracka 7) każdego 25 dnia miesiąca o godz. 18.30 odprawiana jest Msza św. w intencji rodziców dzieci nienarodzonych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.