Ministerstwo obrony Rosji podało w poniedziałek, że rebelianci ze wschodnich dzielnic Aleppo na północy Syrii użyli broni chemicznej, w wyniku czego ucierpiało ok. 30 syryjskich żołnierzy. Według ministerstwa, do ataku doszło w niedzielę wieczorem.
Rosja wspiera politycznie i militarnie prezydenta Baszara el-Asada, który próbuje przejąć kontrolę nad całym Aleppo. Od 18 października nie prowadzi jednak nalotów na pozycje rebeliantów, którzy wciąż kontrolują część dzielnic na wschodzie.
W piątek rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) do pilnego przysłania do Aleppo misji, która miałaby zbadać przypadki używania przez rebeliantów broni chemicznej.
W piątkowym komunikacie rosyjska armia podała, że znalazła dowody na to, że rebelianci w Aleppo stosują broń chemiczną.
"Eksperci rosyjskiego ministerstwa obrony znaleźli zawierające toksyczne substancje pociski artyleryjskie, które nie eksplodowały, należące do terrorystów" - głosił komunikat. Dodano, że ze wstępnych analiz wynika, że pociski zawierały chlor i fosfor biały.
OPCW potępiła w piątek używanie w wojnie domowej w Syrii zakazanej broni chemicznej przez siły reżimu, jak i dżihadystów z Państwa Islamskiego. OPCW zaapelowała do władz w Damaszku o umożliwienie inspekcji na miejscu. Wyraziła także współczucie ofiarom ataków chemicznych i podkreśliła, że "każdy, kto stosuje broń chemiczną, powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności".
Władze Syrii zaprzeczają oskarżeniem o stosowanie przez siły rządowe broni chemicznej.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.