Kościół sprawuje to, co moglibyśmy nazwać „diakonią kultury” na dzisiejszym „kontynencie cyfrowym”, przemierzając jego drogi, by głosić Ewangelię – jedyne Słowo, które może zbawić człowieka. Przypomniał o tym 29 października Benedykt XVI podczas audiencji dla uczestników kończącego swe prace plenarnego zgromadzenia Papieskiej Rady Środków Społecznego Przekazu
Ojciec Święty przyznał, że „nawet niezbyt uważny obserwator może łatwo stwierdzić, że w naszych czasach, właśnie dzięki nowoczesnej technologii, dokonuje się prawdziwa rewolucja w dziedzinie społecznego przekazu, z czego Kościół coraz bardziej zdaje sobie sprawę”. Uświadamia to sobie, dochodząc do wniosku, że „współczesna kultura, bardziej aniżeli z treści, wypływa z samego faktu istnienia nowych sposobów porozumiewania się, wykorzystujących nowy język, posługujących się nową technologią i stwarzających nowe postawy psychologiczne” – dodał papież.
Zauważył, że „wszystko to stanowi wyzwanie dla Kościoła, powołanego do głoszenia Ewangelii ludziom trzeciego tysiąclecia, zachowując jej niezbędną treść, czyniąc ją jednak zrozumiałą także dzięki narzędziom i metodom zgodnym z mentalnością i kulturą dnia dzisiejszego”. Zdaniem papieża, „multimedialny i interaktywny charakter poszczególnych nowych mediów osłabił w pewnym sensie specyfikę każdego z nich, stwarzając stopniowo swego rodzaju globalny system komunikacji, dlatego też, mimo że każdy ze środków zachowuje swój szczególny charakter, obecna ewolucja świata komunikacji zobowiązuje coraz bardziej do tego, aby mówić o jednej formie komunikacyjnej, która jest syntezą różnych głosów bądź polega na wzajemnej zależności”.
Kończąc ten wątek, Ojciec Święty wezwał tych, którzy w Kościele działają na polu przekazu i są odpowiedzialni za duszpasterstwo, „aby potrafili podjąć wyzwania, jakie stawiają ewangelizacji te nowe technologie”.
Benedykt XVI przypomniał również o 50. rocznicy założenia przez błogosławionego Jana XXIII Filmoteki Watykańskiej, posiadającej materiały sięgające roku 1896, ilustrujące dzieje Kościoła.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.