W sobotę wchodzi w życie Ustawa o Służbie Celnej. Porządkuje ona m.in. kompetencje nadzoru nad rynkiem gier, do tej pory rozrzucone po różnych organach resortu finansów.
Z urzędów skarbowych przenoszone są kompetencje poboru podatku od gier, co - w opinii resortu finansów - umożliwi lepszą kontrolę poboru tego podatku w połączeniu z kontrolami automatów i salonów gier.
Nowe prawo porządkuje kompetencje w zakresie wydawania pozwoleń na urządzanie gier, przesuwając je do pionu celnego resortu finansów - wyjaśnił PAP w sobotę wiceminister finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica. Uważa on, że do realizacji tych zadań nie są konieczne czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, cytując list do premiera Związku Zawodowego Celnicy PL, że "od początku listopada 2009 r. hazard w 100 proc. będzie nadzorowany przez Służbę Celną, którą jednocześnie pozbawiono realnych możliwości skutecznej walki z patologiami w tym sektorze". Problem w tym, że celników nie wyposażono w odpowiednie uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze - bez nich skuteczna walka z patologią będzie fikcją - ostrzegają.
Zdaniem Kapicy, Ustawa o Służbie Celnej daje funkcjonariuszom celnym wystarczające kompetencje do ujawniania nieprawidłowości na funkcjonującym rynku automatów o niskich wygranych. "Ustawa ta nie zabiera żadnych dotychczasowych uprawnień, a wręcz przeciwnie daje nowe w postaci przeprowadzenia eksperymentu gry. Celem tego eksperymentu jest ujawnienie, czy automat posiada funkcję kumulacji, która umożliwia przekraczanie ustawowej wysokości wygranej" - napisał w komunikacie wiceminister.
"Bez stosowania czynności operacyjnych funkcjonariusze celni w 2004 roku, kiedy to Służba Celna przejęła kontrolę legalności automatów, zatrzymali blisko 3500 sztuk nielegalnych automatów, podczas gdy na rynku funkcjonowało 7000 sztuk legalnych. W tym roku było to 200 sztuk, w związku z legalizowaniem tych automatów w ostatnich latach. W ciągu ostatnich pięciu lat Służba Celna zatrzymała blisko 10000 nielegalnych automatów" - poinformował Kapica.
Jego zdaniem, wraz z wejściem nowej ustawy o Służbie Celnej, obecny rynek gier hazardowych będzie lepiej nadzorowany i kontrolowany niż dotychczas.
MF uważa, że po uchwaleniu ustawy o grach liczbowych i hazardowych, potrzebna będzie analiza, czy w związku z zakazem hazardu ulicznego w perspektywie kilku lat, dotychczasowe kompetencje będą odpowiadały potrzebom ujawniania nieprawidłowości i skutecznego egzekwowania prawa.
"Jeżeli w wyniku analiz zostanie sformułowany wniosek o konieczności posiadania przez Służbę Celną pewnych kompetencji operacyjnych, jak np. obserwacja, to stosowna inicjatywa legislacyjna Ministra Finansów zostanie podjęta" - czytamy w informacji wiceministra.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.