Polskie banknoty są wegańskie?

W ostatnich dniach świat mediów obiegła informacja, że nowo wprowadzone do obiegu brytyjskie banknoty o nominale 5 GBP zawierają tłuszcz zwierzęcy.

Bank Anglii potwierdził, że w banknotach tych znajdują się ślady tłuszczu zwierzęcego. Tłuszcz występuje tu pod postacią łoju, który stanowi znikomy składnik polimerów tworzących banknoty. Nowe brytyjskie banknoty, z wizerunkiem Winstona Churchilla, wprowadzone zostały do obiegu 13 września br., a wydrukowane zostały na podłożu polimerowym GuardianR, które od końca lat osiemdziesiątych XX w. stanowi alternatywę dla tradycyjnego podłoża papierowego do druku banknotów.

W Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. obecnie są produkowane zmodernizowane banknoty powszechnego obiegu z serii "Władcy Polski". W kwietniu 2014 r. wprowadzone zostały do obiegu zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, a w lutym 2016 r. zmodernizowane banknoty o nominale 200 zł. Seria zostanie uzupełniona banknotem o nominale 500 zł, który zostanie wprowadzony do obiegu w roku 2017. Zasadniczymi celami modernizacji było wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń przed fałszowaniem banknotów oraz lepsze dostosowanie banknotów do wymogów urządzeń przyjmujących i akceptujących banknoty, ale w ramach modernizacji zmienił się skład surowcowy papieru wykorzystywanego do druku banknotów. Pełen skład surowcowy papieru do druku banknotów stanowi informację niejawną, niemniej wykorzystuje się składniki pochodzenia roślinnego, mineralnego i syntetyczne związki polimerowe. W ramach modernizacji banknotów z procesu produkcji papieru wyeliminowano jedyny środek pochodzenia zwierzęcego - żelatynę, którą zastąpiono polimerem syntetycznym.

Przygotowalnia poligraficzna i druk banknotów są wieloetapowymi i skomplikowanymi technologicznie procesami. W procesach tych, realizowanych w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. również żadne produkty pochodzenia zwierzęcego nie są stosowane, według naszej obecnej wiedzy nie zawierają ich także żadne z wykorzystywanych surowców.

«« | « | 1 | » | »»
 • sp
  02.12.2016 12:20
  Kwestię weganizmu Biblia rozwiązuje dość szybko, bo już w trzecim rozdziale Księgi Rodzaju czytamy: "Pan Bóg sporządził dla mężczyzny i dla jego żony odzienie ze skór i przyodział ich." (Rdz 3,21). Natomiast rzeczywiście nieco inną sprawą jest mamona ;)
 • Gość
  02.12.2016 13:32
  Lepiej byście napisali dlaczego wprowadzają 500 zł banknot. Ano dla tego że od 2010 r. Coraa szybciej w Polsce galopuje inflacja. Ale nie napiszecie o tym bo piszecie dla NBP artykuły sponsorowane.
 • Stanisław_Miłosz
  02.12.2016 14:21
  To że polskie banknoty są wegańskie wiadomo od dawna (przynajmniej tym co się tematem interesowali). Jest coś ważniejszego: polskie banknoty są KOSZERNE (lub, stosownie do upodobań, halal) - żaden starszy brat w wierze, nawet niewierzący, nie brzydzi się wziąć do ręki polskiego banknotu, a nawet nim obracać, by wicisnąć z niego ile się da (czyli do pierwszej krwi, bo są to ludzie wrażliwi).

  Powiem więcej, ekologiczne, wegańskie, koszerne jest w Polsce wszystko co się da wziąć w łapę, o, kamienice pierwsze z brzegu dajmy na to (a te bez lokatorów to nawet na mur-beton są pod tym względem sterylne).

  Za komuny niestety, tak nie było, ale jak nastała Wolność, to i poprawiła się świadomość ludu polskiego i zaczęto bardziej (bo niestety nie ma tu jeszcze ideału) dbać o religijną czystość. Myślę, po symptomach sądząc, że będzie jeszcze lepiej.
 • Gość
  02.12.2016 16:07
  Ale to zupelnie inna klasa banknotow, polskie zlote to banknoty papierowe, a nowa £5 to banknot plastikowy, prawie niezniszczalny odporny na gniecenie, pranie w pralce itpNie rozumiem jak mozna porownywac te dwie zupelnie rozne kategorie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 1
  2 3 4 5 6 7 8
  10°C Wtorek
  rano
  15°C Wtorek
  dzień
  16°C Wtorek
  wieczór
  12°C Środa
  noc
  wiecej »