Kwesty na cmentarzach woj. śląskiego

Dziesiątki wolontariuszy, wśród nich ludzie znani w lokalnych środowiskach - artyści i samorządowcy - uczestniczą w kwestach, zorganizowanych w niedzielę na cmentarzach wielu miast woj. śląskiego. Najstarsza śląska kwesta ma już 18-letnią tradycję.

W Częstochowie, Bytomiu i Będzinie dochód z kwest trafi na odnowę zabytkowych nagrobków, w Tychach i Gliwicach - na rzecz miejscowych hospicjów. Inne kwesty wspomogą m.in. wakacje dla dzieci z ubogich rodzin czy przygotowanie paczek wigilijnych dla potrzebujących. Niektóre kwesty rozpoczęto już w sobotę.

Już od trzynastu lat artyści, dziennikarze, dyrektorzy instytucji kultury i znane w mieście osoby kwestują w dniu Wszystkich Świętych na ratowanie zabytkowych nagrobków częstochowskich cmentarzy: Kule i św. Rocha. W poprzednich kwestach oraz z dotacji sponsorów zebrano łącznie ponad 136 tys. zł, co pozwoliło na odnowienie 12 nagrobków.

W tym roku po raz pierwszy kwestę zorganizowano także na częstochowskim cmentarzu Raków, gdzie również zostanie odnowiony jeden z nagrobków. Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty udało się odrestaurować nagrobek Jerzego Kienitza z 1917 r. z figurą uśpionego anioła oraz nagrobek Elizabeth Proumen z 1909 r. z figurą anioła siedzącego. Wkrótce planowana jest renowacja grobu Edity Allert, z figurą Anioła Śmierci tulącego dziecko.

Zabytkowe grobowce i cmentarne pomniki odzyskują również świetność dzięki kwestom organizowanym od kilku lat na cmentarzach w Będzinie i Bytomiu.

W Będzinie odnawiane są nagrobki najstarszej nekropolii miasta - na Wzgórzu Zamkowym. Kwesta organizowana jest na trzech cmentarzach po raz szósty. Z zebranych dotąd ponad 58 tys. zł. sfinansowano m.in. renowację grobu górników kopalni "Reden" z 1836 r., grobu rodziny Chorzelskich i weterana powstania styczniowego Walentego Walasa. Teraz ma być odnowiony cmentarny krzyż wotywny z wieńcem i kotwicą, pochodzący z przełomu XIX i XX wieku.

W Bytomiu dzięki corocznym kwestom odnawiane są grobowce na cmentarzu Mater Dolorosa. Akcję ratowania zabytków tej najstarszej i najcenniejszej miejskiej nekropolii, gdzie spoczywa wielu zasłużonych dla miasta i regionu, zainicjowano w 2000 r. Co roku udaje się zebrać więcej - od ponad 6,6 tys. zł w pierwszej kweście do blisko 11,4 tys. zł w rekordowym 2007 r. W sumie w ciągu dziewięciu lat zebrano prawie 74,5 tys. zł.

Na bytomskim cmentarzu odnowiono dotychczas okazałe grobowce m.in. rodzin: Nowotny, Pisarek, Jakuba. Wybrane do renowacji nagrobki i kaplice należą do najcenniejszych na cmentarzu; powstały przed II wojną światową, kiedy Bytom znajdował się w Niemczech.

Od 18 lat na bytomskich cmentarzach w dniu Wszystkich Świętych trwa również inna kwesta, organizowana przez środowiska mieszkających w Bytomiu Kresowian. Przez wiele lat zbierali oni pieniądze na odnowę Cmentarza Obrońców Lwowa (w sumie ponad 72 tys. zł), a od kilku lat kwestują pod hasłem "O zmarłych pamiętać; żyjących wspierać". Dochód z kwesty zasila wspólne wakacje ubogich dzieci ze Śląska i dawnych Kresów Wschodnich II RP.

M.in. dzięki ubiegłorocznej kweście, kiedy zebrano ok. 15 tys. zł, z dwutygodniowych integracyjnych koloni w Kokotku k. Lublińca skorzystała w tym roku 60-osobowa grupa najuboższych dzieci. Organizatorzy kwesty z datków wspomagają też mieszkających na Kresach Wschodnich Polaków, głównie ludzi starszych, żyjących często w biedzie.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem kwesty, w niedzielę rano, Kresowianie zgromadzili się przed krzyżem przy symbolicznym Grobie Obrońców Lwowa w 1918 r. Z udziałem wojska i harcerzy odbyła się uroczysta odprawa wart. Na mogile złożono wieńce i zapalono znicze.

Zbiórkę pieniędzy zorganizowano także na sześciu cmentarzach w Zabrzu. Tamtejsze Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta chce w ten sposób pozyskać środki na pomoc bezdomnym i ubogim, w tym osobom niepełnosprawnych. Pieniądze będą przeznaczone na paczki wigilijne dla potrzebujących rodzin.

Na największym cmentarzu w Tychach, w dzielnicy Wartogłowiec, po raz dziesiąty kwestę zorganizowało Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. Św. Kaliksta. Dochód z niej przeznaczy na potrzeby hospicjum oraz budowę Domu Hospicyjnego w Tychach, jako dowód wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Od 2000 r. z kwest pozyskano w sumie blisko 264,4 tys. zł. Co roku kwestuje w Tychach ok. 150 osób. Dodatkowo z darowizn (1 proc. podatku) stowarzyszenie zebrało ponad 1,2 mln zł.

Kwestę na rzecz nieuleczalnie chorych, przebywających w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, po raz dziesiąty zorganizowano na cmentarzach w tym mieście. Zbiórkę prowadzą pracownicy hospicjum, wolontariusze i samorządowcy. Z zebranych pieniędzy hospicjum kupuje m.in. koncentratory tlenowe, nowoczesne łóżka, materace przeciwodleżynowe i inne rzeczy, pomocne w leczeniu i pielęgnacji chorych w Domu Ulgi w Cierpieniu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »