Dialog międzyreligijny - koniecznością

Wiara w jedynego Boga stanowi najgłębszą motywację i równocześnie płaszczyznę spotkania między chrześcijanami a muzułmanami. Podkreślił to 31 października w Tunisie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W stolicy Tunezji kard. Jean Louis Tauran wygłosił do grupy tamtejszych intelektualistów konferencję na temat relacji między wyznawcami islamu i chrześcijaństwa. Spotkanie zorganizowała sponsorowana przez tunezyjskiego prezydenta Ben Alego katedra dialogu cywilizacji i religii wspólnie z diecezją Tunisu.

Francuski purpurat zwrócił uwagę, że w obecnym świecie doznającym głębokich, raptownych przemian dialog wyznawców różnych religii stał się koniecznością. Wymaga on wzajemnego uznania, zrozumienia, szacunku dla rozmówców i umiejętności docenienia tego, co reprezentują. „W krajach, gdzie chrześcijanie i muzułmanie sąsiadują ze sobą jako współobywatele, dialog nie oznacza tylko organizowania spotkań czy konferencji – powiedział kard. Tauran. – Jest on w nich sposobem zaangażowanego przeżywania własnej wiary we wzajemnych relacjach. Jego uczestnicy mają się dzielić swoimi troskami i dążeniami, starając się znaleźć razem rozwiązanie dla problemów i wyzwań dzisiejszych czasów” – dodał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Podczas swej wizyty w Tunezji kard. Tauran został też przyjęty przez tamtejszego ministra ds. wyznań. Rozmowa dotyczyła znaczenia dialogu dla umacniania pokoju oraz szerzenia ducha tolerancji i współpracy. Minister Boubaker El Akhzouri zwrócił uwagę, że jego kraj był zawsze skrzyżowaniem dróg cywilizacji, kultur i religii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Wierny
  29.06.2010 16:15
  Piękne słowa mądre i wymagające. Powinno się częściej mówić o potrzebie dialogu. Niestety zauważam, że uprzedzenia panujące wśród Chrześcijan powodują, że coraz dalej nam do nauki Jezusa Chrystusa. Jezus rozmawiał ze wszystkimi siejąc zgorszenie nawet wśród uczniów(samarytanka przy studni) i my powinniśmy wrócić do pełnego naśladowania Jezusa hojnie obdarowując miłością i przebaczeniem nawet tych którzy nas prześladują pamiętając, że i my prześladujemy choć w mniejszym stopniu i to prześladujemy nawet własnych braci.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »