Kwestie społeczne znalazły się w centrum obrad francuskiego episkopatu w Lourdes. Podsumowując pięciodniowe obrady w Lourdes kard. André Vingt-Trois zauważył, że życie społeczne coraz bardziej pozbawione jest chrześcijańskich odniesień.
Sytuacja Kościoła we Francji, przemiany społeczne niosące ze sobą nowe wyzwania wymagają ciągłej uwagi. Z tego powodu, przedłużone zostały prace specjalnej komisji Episkopatu do spraw duszpasterskich. Miejsce szczególne przyznano refleksji nad nauczaniem religii oraz studiami teologicznymi. Kardynał ogłosił również utworzenie dwóch nowych grup roboczych, poświęconych istotnym problemom społecznym: ekologii i etyce pracy. Ekologia nie oznacza tu „wyznawania jakieś ogólnikowej ideologii”, ale prowadzi do zmiany konsumpcyjnego trybu życia oraz większej wrażliwości na potrzeby bliźnich. „Europa nie jest maszynką do produkowania dobrobytu”, przypomniał kard. Vingt-Trois, ale miejscem realizacji godności osoby ludzkiej.
Obrady 49. Konferencja Plenarnej Episkopatu Francji zakończyła uroczysta Msza św. w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej. W homilii wygłoszonej z tej okazji, kardynał Vingt-Trois przedstawił postać wdowy z Ewangelii - tej, która „oddała wszystko” - jako przykład chrześcijańskiego zaangażowania w życie społeczeństwa niemal pozbawionego chrześcijańskich odniesień.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.