Prokuratura Apelacyjna w Warszawie skieruje do sądu akt oskarżenia ws. zabójstwa generała Marka Papały. Oskarżonymi są Andrzej Z., ps. Słowik, i Ryszard B.
O skierowaniu aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Warszawie prokuratura poinformuje we wtorek na konferencji prasowej - zapowiedział jej rzecznik prasowy Zbigniew Jaskólski.
O planowanym oskarżeniu Andrzeja Z. i Ryszarda B. PAP pisała już w czerwcu. Prokurator Robert Majewski, szef prowadzącego postępowanie ws. zabójstwa gen. Papały warszawskiego wydziału Prokuratury Apelacyjnej ds. przestępczości zorganizowanej, informował PAP, że wobec gangsterów Ryszarda B. i Andrzeja Z. zostanie skierowany akt oskarżenia o nakłanianie do mordu na Papale.
Jak poinformował Jaskólski w komunikacie przesłanym we wtorek rano PAP, Ryszard B. został oskarżony o nakłanianie i współudział w zbrodni, a Andrzej Z. - o nakłanianie do jej popełnienia.
Od 2003 r. na Ryszardzie B., gangsterze z "Pruszkowa", ciąży zarzut nakłaniania w 1998 r. za 30 tys. dolarów Zbigniewa G. do zabójstwa Papały oraz obserwowania miejsca zabójstwa. Ryszarda B. zatrzymano w 2001 r. w Meksyku, który wydał go Polsce. Skazano go już na 25 lat za zabójstwo szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, "Pershinga".
Andrzejowi Z. zarzut nakłaniania płatnego zabójcy Artura Zirajewskiego do zabójstwa Papały za 40 tys. dolarów postawiono w 2005 r. "Słowik" - skazany za szefowanie "Pruszkowowi" - przebywa w areszcie od czasu ekstradycji z Hiszpanii w 2003 r.
B. szefa policji zastrzelono 25 czerwca 1998 r. przed blokiem w Warszawie, gdzie mieszkał. Wielowątkowe śledztwo przedłużano już wiele razy. W śledztwie przesłuchano ok. 400 świadków; kilkudziesięciu wiele razy. Czynności śledcze podejmowały UOP, ABW i prokuratura m.in. w USA, Szwecji, Austrii i w Niemczech.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.