Episkopat Francji potępił narzucanie tamtejszym sądom, wbrew francuskiemu ustawodawstwu, zgody na adopcję dziecka przez pary homoseksualne. Komunikat w tej sprawie wydał stojący na czele Komisji ds. Rodziny i Społeczeństwa, abp Jean-Charles Descubes.
Hierarcha zauważa, że adopcja nie jest kwestią praw indywidualnych, ale jej celem jest ochrona dziecka pozbawionego rodziców naturalnych. Decyzje polityczne i administracyjne powinny być więc podporządkowane jego interesom.
„Prawa i dobro dziecka ograniczają więc prawo do dziecka” – stwierdza abp Descubes. Przypomina, że adopcja pozwala dzieciom doświadczyć życia rodzinnego i otrzymać wychowanie, w którym jest wyraźne odniesienie do wzorców kobiety i mężczyzny, których jedność ma swe źródło w zróżnicowaniu płciowym wpisanym w ciało. „Dla dziecka różnica płci rodziców stanowi podstawę i wzorzec swej tożsamości oraz usytuowania siebie w życiu społecznym” – zaznacza metropolita Rouen.
Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w 2008 r. ukarał Francję za to, że nie przyznała lesbijce z Besançon prawa do adopcji dziecka. Pod presją tego wyroku 10 listopada tamtejszy sąd, wbrew francuskiemu ustawodawstwu, przyznał powódce prawo do adopcji. Żyje ona od lat w związku homoseksualnym, dziecko będzie więc wychowywane przez dwie kobiety.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.