Archidiecezja waszyngtońska chce, by projekt ustawy legalizującej związki osób tej samej płci nie obejmował katolickich organizacji charytatywnych działających na terenie dystryktu federalnego.
Choć w przyjętym w maju br. przez radę miejską stolicy USA projekcie nie ma mowy o zmuszaniu Kościoła do błogosławienia związków homoseksualnych, to jednak katolickie organizacje charytatywne, które częściowo korzystają z funduszy miejskich, mogą zostać zobowiązane do pracowniczych świadczeń socjalnych dla legalnych małżeństw jednopłciowych.
Do wejścia prawa w życie potrzebny jest podpis burmistrza Adriana Fenty’ego, który jest zwolennikiem liberalnej ustawy, oraz aprobata Kongresu USA. Może się to stać w ciągu miesiąca.
Katolicka organizacja Catholic Charities w Waszyngtonie świadczy usługi socjalne dla około 68 tys. ludzi. Niektóre z tych usług dotyczą na przykład zakontraktowanego przez miasto zarządzania noclegowniami dla bezdomnych.
Kanclerz archidiecezji, Jane G. Belford w liście do radnego Phila Mendelsona podkreśla, że zwolnienie kościelnych organizacji z przepisów proponowanej ustawy ma na celu ochronę wolności religii.
Rzeczniczka archidiecezji Susan Gibbs zauważa z kolei, że nowe prawo nakazuje miejskim kontrahentom ignorować ich religijne zasady. „Nie grozimy, że zrezygnujmy z miejskich kontraktów. To miasto mówi nam: jeśli chcecie kontynuować współpracę z nami, nie możecie postępować zgodnie z nakazami swej wiary” – dodaje.
Organizacja Catholic Charities, zarządza miejskimi noclegowniami, w których schronienie znajduje około jedna trzecia bezdomnej ludności stolicy. Wartość kontraktów z miastem w ciągu ostatnich trzech lat wyniosła 8.2 mln dolarów.
Urzędnicy, którzy są pomysłodawcami progejwoskiej ustawy, już mówią, że jeśli Kościół się wycofa z miejskich kontraktów, trzeba będzie znaleźć na jego miejsce inną organizację. Odpierając argument, że w kilku stanach, które dopuściły tzw. małżeństwa gejowskie, katolickie organizacje nie wycofały się ze współpracy z miastem, rzeczniczka archidiecezji zauważa, że prawo w dystrykcie Kolumbii jest bardziej restrykcyjne, a relacje między diecezją o tamtymi stanami są inne niż te, jakie dotyczą miasta pod zarządem federalnym.
3 lata temu organizacja Catholic Charities w Bostonie wycofała się z programu adopcyjnego po tym jak w urzędnicy umożliwili parom homoseksualnym legalną adopcję dzieci.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.