Reklama

500 km autostrad i dróg ekspresowych

Do końca pierwszej połowy przyszłego roku resort infrastruktury planuje podpisanie umów na budowę 500 kilometrów dróg ekspresowych, autostrad i obwodnic - zapowiedział w rozmowie z PAP minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Wśród najważniejszych zadań resortu na najbliższe dwa lata wymienił także prywatyzację PKP Intercity i PKP Cargo oraz przyśpieszenie budowy sieci internetu szerokopasmowego.

Reklama

Od listopada 2007 r. do końca października br. resort podpisał umowy na budowę 1225 km dróg krajowych, w tym na 601 km autostrad oraz 624 km dróg ekspresowych, obwodnic i dużych przebudów dróg.

"Z autostradami w zasadzie sobie poradziliśmy. Ogłosiliśmy wszystkie przetargi, które były do ogłoszenia. Część została rozstrzygnięta i rozpoczęła się już budowa" - powiedział Grabarczyk.

Przyznał, że w przypadku autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa nie udało się zrealizować inwestycji w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, zatem zdecydowano o jej realizacji w systemie tradycyjnym. "Zostały przygotowane dokumenty przetargowe i dzisiaj mamy rozstrzygnięte przetargi, podpisane umowy" - powiedział.

Zdaniem ministra, do przyspieszenia tempa inwestycji drogowych przyczyniły się powstałe w jego resorcie projekty nowelizacji. "Musieliśmy najpierw odgruzować polskie prawo, zmieniliśmy prawo zamówień publicznych, znowelizowaliśmy specustawę drogową" - wyliczył.

"Dzięki tym zmianom mamy dziś zagwarantowane finansowanie ze środków europejskich. Szybko i sprawnie rozstrzygamy przetargi oraz pozyskujemy grunty pod inwestycje" - powiedział minister. Przypomniał, że odbyły się już cztery emisje obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego na kwotę 4 mld 700 mln zł.

Wśród najważniejszych zadań resortu na najbliższe dwa lata wymienił także prywatyzację PKP Intercity i PKP Cargo oraz przyśpieszenie budowy sieci internetu szerokopasmowego. Minister poinformował, że w resorcie trwają prace nad nową strategią dotyczącą transportu kolejowego. "Potrzebne są zmiany dotyczące wzmocnienia pozycji regulatora rynku. Równocześnie chcemy prowadzić procesy zmian właścicielskich spółek wchodzących w skład Grupy PKP. Planujemy m.in. prywatyzację PKP Intercity, PKP Cargo w 2011 r. Chcemy wyłączyć z Grupy PKP Polskie Linie Kolejowe" - powiedział minister.

Szef MI ma nadzieję, że w ciągu kilku lat Polska nadrobi zaległości w dostępie do internetu i telewizji cyfrowej. Jego zdaniem przyczyni się do tego przyjęcie przez Sejm przygotowanego w MI projektu ustawy, przewidującego m.in., że przy budowanych i modernizowanych drogach będą powstawały kanały technologiczne na kable telekomunikacyjne.

W resorcie trwają również prace nad projektem ustawy, która ma przyspieszyć proces cyfryzacji telewizji naziemnej. "Chcemy zagwarantować, że po wyłączeniu sygnału analogowego nie będzie miejsca w Polsce, do którego sygnał cyfrowy nie będzie docierał".

Kilka tygodni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej wydał decyzję o rezerwacji częstotliwości na telewizję cyfrową dla TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Całkowite wyłączenie nadawania analogowego planowane jest na 31 lipca 2013 roku. Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale międzynarodowe ustalenia dla Europy i Afryki zezwalają na analogowe nadawanie do połowy 2013 r.

Od listopada 2007 r. Sejm uchwalił 43 ustawy przygotowane przez MI.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama