Australia: Premier przeprosił za cierpienia

Australijski premier Kevin Rudd publicznie przeprosił w poniedziałek za cierpienia setek tysięcy osób, które w latach 1930-1970 jako dzieci przebywały w australijskich sierocińcach i przytułkach, gdzie często padały ofiarą przemocy i były wykorzystywane jako tania siła robocza.

"Przepraszam za tragedię utraconego dzieciństwa" - oświadczył Rudd podczas ceremonii w parlamencie, w której uczestniczyło około 1000 ofiar australijskiego systemu "opieki" nad dziećmi.

"Przepraszam, że jako dzieci zostaliście oderwani od rodziców i umieszczeni w instytucjach, gdzie padaliście ofiarą nadużyć. Przepraszam za psychiczne cierpienia, emocjonalny głód i brak miłości, czułości oraz troski" - kajał się szef rządu w Canberze.

Wyraził jednocześnie nadzieję, że ta publiczna prośba o wybaczenie będzie zwrotnym punktem w historii Australii.

Wśród około 500 tys. "zapomnianych Australijczyków", którzy w latach 1930-1970 przebywali w państwowych sierocińcach, było także kilkanaście tysięcy ubogich dzieci, które zostały przymusowo przesiedlone z Wielkiej Brytanii.

W ramach tzw. programu dzieci-emigrantów, realizowanego do końca lat 60. XX w., brytyjski rząd wysłał około 150 tys. sierot i dzieci z najbiedniejszych rodzin do Australii, Kanady, Nowej Zelandii, RPA i Zimbabwe. Oficjalnie program ten miał zapewnić im "lepszy los", pomagając przy okazji zasiedlić dawne kolonie brytyjskie białą ludnością oraz odciążyć brytyjski system opieki społecznej.

Dzieci te z reguły jednak trafiały do instytucji, które zamiast się nimi opiekować, wykorzystywały je jako tanią siłę roboczą. Wiele z nich było też maltretowanych i wykorzystywanych seksualnie.

Około 7 tys. deportowanych w dzieciństwie Brytyjczyków wciąż żyje w Australii. Kilkuset z nich wysłuchało w poniedziałek przeprosin premiera Rudda. Wkrótce usłyszą oni również publiczne "mea culpa" od brytyjskiego premiera Gordona Browna, który zamiar takiego wystąpienia wyraził w niedzielę.

Agencja Associated Press wskazuje, że w przeciwieństwie do swojego poprzednika Johna Howarda, Rudd nie boi się publicznych przeprosin za historyczne błędy swojego kraju. W ubiegłym roku przeprosił Aborygenów za 200 lat niesprawiedliwości, jakich doznawali ze strony białych kolonizatorów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Sobota
  rano
  22°C Sobota
  dzień
  24°C Sobota
  wieczór
  21°C Niedziela
  noc
  wiecej »