Reklama

Katolicy żegnają patriarchę Pawła I

Jako „wielkiego pasterza” określił zmarłego wczoraj zwierzchnika Serbskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchę Pawła I ,rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi. Zaangażowanie zmarłego patriarchy w sprawę pokoju podkreśla przewodniczący episkopatu Niemiec, abp Robert Zollitsch. Natomiast ekumeniczna fundacja „Pro Oriente” wspomina zasługi patriarchy Pawła dla dialogu prawosławno-katolickiego.

Reklama

W rozmowie z dziennikarzami wieczorem 15 listopada ks. Lombardi powiedział, że zawsze ma w pamięci zaproszenie wystosowane przez patriarchę do udziału w ważnym spotkaniu katolicko-prawosławnym w Belgradzie. Międzynarodowa Komisja ds. Dialogu Teologicznego Katolicko-Prawosławnego obradowała tam w roku 2006 po sześcioletniej przerwie na temat "skutków eklezjologicznych i kanonicznych sakramentalnej natury Kościoła".

„Również papież Benedykt XVI ubolewa z powodu śmierci patriarchy Pawła i modli się w jego intencji” - zapewnił ks. Lombardi. Poinformował, że o złym stanie zdrowia patriarchy papież dowiedział się już w sobotę od prezydenta Serbii Borisa Tadicia i zapewnił o swojej modlitwie. Paweł I zmarł 15 listopada po ciężkiej chorobie w wieku 95 lat. Od 1990 r. był patriarchą Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Ubolewanie z powodu śmierci serbsko-prawosławnego patriarchy wyraził też przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich. Patriarcha Paweł I wniósł wielki wkład w sprawę pokoju, stwierdził abp Robert Zollitsch w liście kondolencyjnym wysłanym na ręce biskupa serbsko-prawosławnej diecezji Europy Środkowej, Konstantina Dokicia.

„Jak nikt inny Zmarły starał się utrzymywać jedność całego narodu” - napisał abp Zollitsch. Podkreślił, że w czasach przełomu patriarcha Paweł I kierował swoim Kościołem w sposób odpowiedzialny i z wielkim wyczuciem.

Wiadomość o śmierci patriarchy Pawła I przyjęła też z bólem ekumeniczna fundacja Pro Oriente” w Wiedniu. Jej przewodniczący Johann Marte podkreślił, że patriarcha Belgradu, jeden z protektorów „Pro Oriente” był wielką osobowością, przenikniętą duchem ekumenicznym. Mimo różnych oporów stale zachowywał „braterską miłość do przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich”.

Marte przypomniał o licznych kontaktach „Pro Oriente” z patriarchą Pawłem, który od chwili wyboru utrzymywał bliskie kontakty z ówczesnym arcybiskupem Wiednia i twórcą fundacji, kard. Franzem Königiem. Po raz pierwszy patriarcha Paweł odwiedził Wiedeń w 1993 r. „W wyniku różnych inicjatyw i rozmów biskupów katolickich i prawosławnych z byłej Jugosławii zrodziła się komisja fundacji „Pro
Oriente” ds. historii Europy południowo-wschodniej” – przypomniał Marte. Komisja ta stara się do dziś opracować „wspólnie przeżywaną ale różnie interpretowaną; historię tej części naszego kontynentu, budując w ten sposób pokój między grupami etnicznymi i wspólnotami religijnymi w regionie”. W 2010 r. komisja spotka się w Grazu, a tematem obrad będzie „sakralizacja przestrzeni publicznej w
Europie południowo-wschodniej”.

Ponadto, poinformował, że „Pro Oriente" uczestniczy w naukowym projekcie przygotowującym jubileuszowe obchody ku czci cesarza Konstantyna w 2013 roku w Niszu. Wszystkie z wymienionych inicjatyw wspierał swoim autorytetem zmarły patriarcha Paweł I.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
noc
3°C Piątek
rano
6°C Piątek
dzień
7°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama