Prawdziwa troska o dobro wspólne, sprawiedliwość społeczna i edukacja – to według kard. Pietro Parolina wartości, które mogą pomóc w rozwiązaniu wielu problemów, z jakimi wciąż borykają się kraje Afryki.
Watykański sekretarz stanu mówił o tym na zakończenie swej wizyty w Republice Konga. W tym kontekście wspomniał m.in. o ważkiej kwestii, jaką jest możliwość korzystania przez wszystkich mieszkańców z bogactw swego kraju. „Nie może być tak, że będą z nich czerpać tylko nieliczni, pomnażając swe majątki, a reszta społeczeństwa będzie żyła w biedzie” – zaznaczył kard. Parolin.
Wizyta przedstawiciela Watykanu zbiegła się z 40. rocznicą nawiązania relacji dyplomatycznych między Republiką Konga a Stolicą Apostolską. Podpisano też porozumienie regulujące działanie Kościoła w tym kraju. W tym kontekście wskazano na ogromny wkład wnoszony przez katolików w rozwój kongijskiego społeczeństwa, m.in. na polu edukacji i służby zdrowia.
Kard. Parolin poinformował też o sprawnym przebiegu procesu kanonizacyjnego kongijskiego męczennika, kard. Emile’a Biayendy. Był on arcybiskupem Brazzaville. Został uprowadzony, a następnie zamordowany w marcu 1977 r. Jest jednym z trzech kardynałów, którzy w XX wieku przypłacili życiem swe posługiwanie dla Kościoła.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.