Popiersia pisarza Marka Hłaski oraz aktora i reżysera Charliego Chaplina stanęły w piątek w alei wybitnych twórców XX wieku na Skwerze Szarych Szeregów w parku miejskim w Kielcach.
Jak poinformowała PAP Grażyna Ziental z Wydziału Gospodarki Komunalnej kieleckiego magistratu, autorami popiersi są Sławomir Micek i Anna Dulny-Perlińska. Ich prace wygrały w organizowanym cyklicznie od ponad pięciu lat konkursie, którego celem, poza upamiętnieniem najwybitniejszych artystów XX wieku, jest zaktywizowanie środowiska kieleckich rzeźbiarzy. Konkurs organizują wspólnie Urząd Miasta w Kielcach i świętokrzyski oddział Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy.
Przy skwerze stoi już 39 granitowych postumentów z popiersiami wykonanymi z brązu. Brąz zabezpieczono specjalnym środkiem, który pozwala na jego identyfikację i sprawia, że rzeźby są nieatrakcyjne dla złodziei metalu.
W kieleckiej alei sław stoją już m.in. popiersia: Marca Chagalla, Pabla Picassa, Franza Kafki, Witkacego, Witolda Gombrowicza, Jamesa Joyce'a, Witolda Lutosławskiego, Tadeusza Kantora, Czesława Niemena, Jimiego Hendrixa, Andy'ego Warhola, Edith Piaf, Olgi Boznańskiej, Tamary Łempickiej, Krzysztofa Kieślowskiego.
Do końca roku w alei ma znaleźć się także rzeźba Marilyn Monroe.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.