Tożsamość seksualną należy oddzielić od problemu wykorzystywania seksualnego. Wynika to ze wstępnego raportu o przyczynach nadużyć seksualnych w instytucjach prowadzonych przez Kościół katolicki w USA.
Biskupi Stanów Zjednoczonych zgromadzeni na jesiennej sesji episkopatu w Baltimore zapoznali się z postępem badań prowadzonych od kilku lat.
Nie można znaleźć związku pomiędzy homoseksualną tożsamością a zwiększonym prawdopodobieństwem nadużyć seksualnych ze strony duchownego – stwierdza raport. Podważa to też teorię, że za większość nadużyć odpowiedzialni są księża o homoseksualnej orientacji, choć ofiarami byli głównie chłopcy.
Badacze starają się wyjaśnić wzrost liczby takich przypadków na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku, a następnie ich spadek w połowie lat 80. W raporcie podkreślono, że problem nadużyć należy widzieć w kontekście zmian społecznych począwszy od lat 60. To wtedy modne stało się zażywanie narkotyków, a rodziny przeżyły kryzys wywołany rewolucją seksualną, która przyniosła wzrost rozwodów i zachowań przestępczych.
Z niekompletnej jeszcze ekspertyzy wynika też, że seminarzyści, którzy mieli dobrą formację ludzką w drodze do kapłaństwa, wydają się mniej podatni na nadużycia, niż klerycy bez takiego przygotowania.
Zakończenie badań nad kontekstem i przyczynami wykorzystywania seksualnego przewidziane jest na grudzień przyszłego roku. Wyniki analiz zostaną upublicznione, by z bolesnych doświadczeń Kościoła skorzystali wszyscy pracujący z młodzieżą, ponieważ zjawisko nadużyć dotyczy też instytucji prowadzonych przez wspólnoty żydowskie, protestanckie i innych wyznań.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.