Planowany na 26 lutego II Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych może się odbyć - Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił w czwartek zażalenie władz miasta. Skarżyły one postanowienie sądu pierwszej instancji, który decyzję burmistrza o zakazie marszu uchylił.
Wyczerpuje to drogę odwoławczą, o której jest mowa w prawie o zgromadzeniach.
Na początku tygodnia burmistrz Hajnówki wydał decyzję o zakazie marszu, którego jednym z organizatorów jest ONR; uznał, że w tym dniu i przy planowanej trasie zgromadzenie może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, albo mieniu w znacznych rozmiarach.
Od tej decyzji organizatorzy marszu odwołali się do Sądu Okręgowego w Białymstoku. Ten we wtorek odwołanie uwzględnił i decyzje władz Hajnówki uchylił. Zwrócił przy tym uwagę, iż wolność organizowania pokojowych zgromadzeń jest jednym z praw konstytucyjnych. Ocenił też, iż zagrożenia, które wskazał burmistrz, nie zostały poparte jakimikolwiek dowodami, a opierają się na subiektywnych i hipotetycznych zapatrywaniach władz i części mieszkańców Hajnówki.
Na to postanowienie służyło zażalenie do drugiej instancji i samorząd z tej drogi skorzystał. W czwartek Sąd Apelacyjny w Białymstoku zażalenie oddalił.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.