Król Jordanii Abdullah II rozwiązał w poniedziałek wieczorem parlament i zarządził przedterminowe wybory. We wtorek decyzje monarchy z zadowoleniem powitali przedstawiciele partii opozycyjnych.
"Mamy nadzieję, że król uczyni teraz następny krok i zarządzi zmianę ordynacji wyborczej, aby nowy parlament mógł zainicjować niezbędne reformy i zwalczyć korupcję" - powiedział sekretarz generalny Frontu Akcji Islamskiej (IAF) Ishak Farhan.
Monarcha nie uzasadnił swej decyzji rozwiązania wybranego przed dwoma laty parlamentu. Obserwatorzy zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach sondaże wskazywały na niezadowolenie wielu Jordańczyków z pracy deputowanych.
Zgodnie z jordańską konstytucją nowy parlament ma być wybrany w ciągu czterech miesięcy.
IAF, skupiający fundamentalistów islamskich i popierany przez Bractwo Muzułmańskie, jest obecnie jedyną większą partią jordańską. Obecny system wyborczy (tzw. system pojedynczego głosu nieprzechodniego, w którym wyborca przeznacza głos na konkretnego kandydata zgłoszonego w kilkumandatowym okręgu wyborczym) jest niekorzystny dla partii politycznych, natomiast sprzyja kandydatom niezależnym, stawiającym na lojalność plemienną wyborców. Zdecydowanie dominowali oni w rozwiązanym teraz parlamencie.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.