W Tarnowie 90. urodziny obchodził ks. Adam Nowak, nestor duszpasterzy osób niesłyszących w Polsce.
- Jestem starym już duszpasterzem głuchoniemych. Ale niewidomych też byłem dość długi okres czasu. Dziękuję Panu Bogu, że mam dopiero 90 wiosen, a liczę na więcej, bo każdego dnia czuję się raczej coraz lepiej - mówi z humorem i uśmiechem na ustach ks. Adam Nowak. Dziś jest już na emeryturze, ale wcześniej tworzył duszpasterstwo osób głuchoniemych, zajmował się duszpasterstwem niewidomych, a także przez bardzo długi czas był wykładowcą historii Kościoła w tarnowskim seminarium duchownym. - Wszystko to, co robiłem w życiu, było dla mnie ważne, ale owszem, pierwszoplanowo traktowałem duszpasterstwo głuchoniemych. Dałem im wiele od siebie, ale i oni też mi dużo dali. Przez pół wieku nigdy, ale to nigdy nie zaznałem od nich żadnej przykrości - wspomina,.
Jubileuszowej Mszy św. w WSD w Tarnowie przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, a koncelebrowali bp Władysław Bobowski i kapłani, którzy zajmowali się przez wiele lat duszpasterstwem osób głuchoniemych.
- Czy wy widzieliście kiedyś księdza prałata zmartwionego? Smutnego? On jest zawsze pogodny, uśmiechnięty. To się bierze z tego, że wziął sobie głęboko do serca te słowa Jezusa, które słyszeliśmy w Ewangelii: nie martwcie się i nie troszczcie się zbytnio o to, co nie jest królestwem Boga, ale starajcie się naprzód o królestwo Boga - mówił w homilii bp Wiesław Lechowicz.
- Bardzo dużym osiągnięciem księdza prałata Nowaka jest to, że uruchomił duszpasterstwo osób niesłyszących. Podzielił diecezję na 6 okręgów, w których pracują kapłani posługujący się językiem migowym, dzięki czemu osoby głuche mogą uczestniczyć w Mszach św., korzystać z sakramentów, a to jest najważniejsze. Przeważnie w gronie nowych kapłanów każdego roku jest trzech posługujących się językiem migowym - mówi ks. Piotr Grzanka, diecezjalny duszpasterz niesłyszących.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.