Za antykoncepcją, przeciw Kościołowi. Ruszyły Manify

Każda władza nam przeszkadza – skandowały demonstrantki w Warszawie.

"Przeciw przemocy władzy. Dość wyzysku reprodukcyjnego" - to hasło tegorocznej Manify, czyli demonstracji feministek odbywającej się w okolicach 8 marca. Manify odbywają się w kilku polskich miejscowościach.

W Warszawie Manifa odbyła się po raz 18. W przemówieniach przekonywano, że warto znowu  demonstrować, choć postulaty się ignorowane przez kolejne władze. Skandowano: "każda ekipa ta sama lipa" i , "każda władza nam przeszkadza".

- Władza nas wykorzystuje, kupuje i poniża, zastrasza, dzisiaj mówimy dość ignorancji, dość zastraszania, poniżania, dość przemocy władzy - mówiły organizatorki marszu.

W przemówieniach nawiązywano m.in. do przywrócenia recept na ellaOne. To jedna dwóch dostępnych w Polsce tabletek działających antykoncepcyjnie i wczesnoporonnie. W przeciwieństwie do konkurencyjnej Escapelle była ona od 2015 r. dostępna bez recept, ale Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało powrót do poprzednich obowiązujących zasad. Organizatorki przypomniały, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł miał powiedzieć, że kobiety, a także nastolatki łykają tego rodzaju pigułki "jak landrynki". W odpowiedzi zaapelowały, by wysłać ministrowi sygnał: "łykamy tylko landrynki". Wśród uczestników demonstracji rozdawano landrynki i skandowano: "landrynki dla wszystkich, pigułka po dla wszystkich, antykoncepcja dla wszystkich, in vitro dla wszystkich".

Zanim warszawska Manifa wyruszyła, jej organizatorki przypomniały, że jest to inicjatywa bezpartyjna i poprosiły, żeby nie było na niej transparentów z emblematami partii politycznych. Do głosu zaproszono za to przedstawicielkę organizatorek Międzynarodowego Strajku Kobiet, który zaplanowany jest na 8 marca. Poinformowała ona, że w Polsce do tej inicjatywy włącza się ok. 40 miast. "Spotykamy się pod wspólnym hasłem: Solidarność naszą wspólną bronią" - powiedziała.

W wydarzeniu wzięło udział niecałe 4 tys. ludzi. Około 300 osób maszerowało z kolei w Manifie we Wrocławiu. Uczestnicy demonstracji domagali się m.in. liberalizacji prawa aborcyjnego oraz ograniczenia władzy Kościoła.

Marczyńska podkreśliła, że tym roku uczestnicy Manify protestują przeciwko próbom zmiany prawa aborcyjnego.

- Sprzeciwiamy się również ograniczaniu prawa do in vitro czy próbom ograniczenia dostępu do antykoncepcji  - powiedziała Wiktoria Marczyńska z Inicjatywy Kobiet 8 Marca. Podczas protestu podnoszone były również kwestie socjalne i pracownicze.

Ponadto domagano się ograniczenia zaangażowania Kościoła w życie publiczne. "W Polsce szczególnie wpływową i wszędobylską instancją władzy jest Kościół katolicki. Kontroluje on wychowanie dzieci od najmłodszych lat (…) Władza kościoła rozpościera aparat totalitarnej kontroli nad naszym życiem prywatnym (...) Wypacza nasz stosunek wobec seksualności i wpaja nam nienawiść do naszych ciał. Cementuje podporządkowanie kobiet i usprawiedliwia wymierzoną w nie przemoc” - napisano w manifeście, który został odczytany podczas Manify.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tapa
  06.03.2017 07:19
  Pomódlmy sie za uczestników demonstrancji.
 • asdfghjkl
  06.03.2017 09:20
  Skoro postuluje sie refindacje antykoncepcji, niech pan ksiaze Radziwill przepchnie reundacje komputerkow cyklu, bo ceny sa zaporowe !!!
 • Gość
  06.03.2017 22:33
  nienawidzić naszych ciał? gdzie tu logika?
 • Wolfram
  07.03.2017 09:19
  Nie rozumiem tej niekonsekwencji. Żądają prawnego dopuszczenia do zabiegu inwazyjnego kończącego się zabiciem nienarodzonego dziecka. Skoro tak to nich każda z tych pań da się wysterylizować, też zabieg inwazyjny, jest to okaleczenie ale nie kończące się zamordowaniem dziecka. Najwyżej zabiciem własnej kobiecości ale im na tym przecież nie zależy, skoro są zdolne zabić własne macierzyństwo.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  1°C Czwartek
  rano
  2°C Czwartek
  dzień
  wiecej »