Gra, która doprowadziła już do samobójstwa ponad 100 dzieci, dotarła do Polski - są pierwsze samookaleczenia

Przed "niebieskim wielorybem" ostrzega Prokuratura Krajowa. Zachęca się rodziców do szczególnego obserwowania zachowań dzieci. Publikujemy jej komunikat:

Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie. Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry o nazwie "niebieski wieloryb", która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń.

Co ustalono w śledztwie

Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. "opiekun", wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie "strasznych" filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku lub rzucenie pod pociąg. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat.

Interaktywna gra "niebieski wieloryb" po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych.

Pismo do MEN

Z uwagi na dobro małoletnich dzieci dziś (17 marca 2017 roku), na podstawie art. 12 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Krzysztof Sierak Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do Pani Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych przez podległych jej kuratorów oświaty.

Apel do rodziców i opiekunów

Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry "niebieski wieloryb", proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub Policji.

Rosyjski spot ostrzegający przed "Niebieskim wielorybem":

Yuframe "Море китов", "Синий кит", "Тихий дом" - пропагандируется идея ...

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  19.03.2017 21:10
  Wogole jak ktoś musi być pusty i nieodpowiwdzialny żeby pisać, że po co podajecie niepotwiwrdzone informacje. Ano po to że jeśli nawet są one niepotwiwrdzone to alarmują one rodziców jakie rzeczy mogą napotkać nasze dzieci w internecie. Dla mnie ważniejsze jest moje dziecko niż sprawdzanie czy informacje są potwierdzone. A skoro wszędzie o tym trabia to coś musi w tym być prawdy. I kropka
 • Gość
  21.03.2017 08:03
  Biedaki grają w gry.
 • Gość
  21.03.2017 21:42
  Na litość boską gdzie są rodzice !!żadne dziecko które ma wsparcie w rodzicach nawet nie zainteresuje się tz.durną grą .kochane dzieci przez rodziców nie posuną się do okaleczania.A tego Wieloryba to wyryła bym na czole temu debilowi co wrzucił to do sieci.
 • Gość
  04.04.2017 17:54
  Wyryć to tobie na czele. Bo nie masz pojęcia o dzieciach
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »