By się urodziły

Inicjatywa Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego z kościoła oo. paulinów na Długiej w Warszawie rozeszła się na cały świat. Było to 30 lat temu.

- Informacja o duchowej adopcji dziecka poczętego przyszła do nas z katedry westminsterskiej. Paweł Milcarek zauważył w niej ulotkę o modlitwie i w styczniu 1987 r. przygotował artykuł do „Rycerza Niepokalanej”. W Anglii to działo kiełkowało, ale miało bardzo ograniczony zasięg. Dopiero jak w kościele oo. paulinów 2 lutego tego samego roku pierwsze siedem osób, w tym ja, podjęło się modlitwy za dzieci poczęte, sprawa nabrała rumieńców – mówi Jerzy Zieliński, koordynator ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego przy kościele paulinów w Warszawie. Wraz z Wiesławą Kowalską, która również była w gronie pierwszej grupy osób modlących się za dzieci poczęte, uczestniczył w uroczystościach z okazji 30-lecia dzieła. Odbyły się one w Dzień Swiętości Życia w kościele przy ul. Długiej.

Centralnym punktem obchodów była Msza św., której przewodniczył bp Michał Janocha. - Każdy grzech, nawet dokonany w ukryciu, rani Kościół. Każda modlitwa, nawet niezauważona, dźwiga świat.Przez te 30 lat  9 tys. osób, które przystąpiło do duchowej adopcji dziecka poczętego przez przez 9 miesięcy, zwyczajowo od Zwiastowania Pańskiego do Bożego Narodzenia, modliło się za dzieci zagrożone w łonach matek. Dzięki temu mamy 9 tys. uratowanych istnień. Kiedy staniemy przed Bogiem zobaczymy naszych braci i siostry, którzy urodzili się i żyli dzięki duchowej adopcji - mówił w homilii duchowny.

Słowo do osób zaangażowanych w dzieło duchowej adopcji przekazał także generał paulinów o. Arnold Chrapkowsi. Przypomniał w nim, że inicjatywa wpisuje się w wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodów, w których widnieje obietnica "Będziemy stali na straży życia". Wskazał, że paulini roznieśli modlitwę za dzieci poczęte na cały świat, w tym do USA, na Słowację i do Chorwacji. Dostrzegł również, że jubileusz 30-lecia modlitwy łączy się z 300. rocznicą koronowania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Podczas Mszy św. do duchowej adopcji dzieci poczętych przystąpiły kolejne osoby. Przygotowały się do tego podczas dwudniowych rekolekcji.

By się urodziły   Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość - Spotykamy sie dziś w miejscu, gdzie działo duchowej adopcji zostało zapoczątkowane - przypomniał bp Michał Janocha Duchowa adopcja dziecka poczętego może być podjęta w dowolnym czasie, również prywatnie w domu, ale zwyczajowo w uroczystej formule zapoczątkowuje się ją w uroczystość Zwiastowania Pańskiego lub inne święto Matki Bożej. Polega na odmawianiu codziennie jednej dziesiątki różańca oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. W jej ramach można też dobrowolnie dołączyć wybrane przez siebie postanowienie. Może nim być: czytanie Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu, Komunię św., praktyki ascetyczne, a także konkretną pomoc innym.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
27°C Sobota
noc
22°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
27°C Sobota
wieczór
wiecej »