Ulicami Melbourne przeszła 26 marca procesja ekumeniczna.
Jest ona organizowana w tym drugim co do wielkości mieście Australii już od kilkunastu lat. O jej sprawny przebieg i piękną oprawę dba skupiające przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich Wspólne Stowarzyszenie Maryjne.
Tegoroczne wydarzenie ekumeniczne, zwane „Przechadzką z Maryją” zgromadziło ponad 2 tys. uczestników. Rozpoczęło się w katolickiej katedrze św. Patryka Eucharystią sprawowaną przez biskupa pomocniczego Melbourne Petera Elliotta. Brali w niej udział również przedstawiciele innych wyznań na czele z anglikańskim biskupem Philipem Hugginsem.
Po liturgii zebrani przeszli między drapaczami chmur biznesowej części miasta do katedry anglikańskiej św. Pawła. Nieśli ze sobą pokaźnych rozmiarów figurę Matki Bożej z Walsingham, a także liczne ikony i obrazy przedstawiające Najświętszą Pannę. Część wielokulturowego tłumu pielgrzymów ubrana była w stroje charakterystyczne dla różnych narodów i regionów świata.
Tę wyjątkową, wielokulturową procesję zwieńczyło okolicznościowe nabożeństwo ekumeniczne sprawowane w katedrze anglikańskiej. Warto zaznaczyć, że mieszkańcy australijskiego stanu Victoria wywodzą się z blisko 200 krajów, mówią 260 językami i przynależą do ponad 130 grup wyznaniowych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.