Biskupi podziękowali prymasowi

Za styl i sposób pełnienia przez 28 lat posługi prymasowskiej podziękowali w środę polscy biskupi kard. Józefowi Glempowi. Prymas podkreślił, że wolność jest podstawową wartością; wezwał młodsze pokolenie biskupów do walki ze swawolą, która jest zaprzeczeniem wolności i krzywdzi innego człowieka.

Rozpoczęte w poniedziałek w jasnogórskim sanktuarium rekolekcje i zebranie plenarne episkopatu są ostatnimi, w których kard. Glemp bierze udział jako urzędujący prymas. Okazją do złożenia mu podziękowań stała się poranna msza odprawiona przez niego w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik w homilii nazwał kard. Glempa wybitnym uczniem szkoły m.in. biskupów Józefa Sebastiana Pelczara, Józefa Bilczewskiego, Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, Wilhelma Pluty, Piotra Gołębiowskiego czy kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Każda funkcja i każda godność ma swoje znaczenie i rolę, wyzwala też oczekiwania wobec niej, ale to osoba sprawująca urząd i funkcję jest najważniejsza i to ks. kard. Józefowi Glempowi chcemy podziękować za styl i sposób realizowanej służby biskupiej i prymasowskiej" - mówił abp Michalik.

Dziękował również prymasowi za "twórczy udział" w pracach Konferencji Episkopatu, za przykład pracowitości i "gotowości usługiwania wszędzie i wszystkim, niezależnie od trudności i przeszkód". "Jest to posługiwanie ekumeniczne, niestrudzone, życzliwe, a przy tym pokornie otwarte w zatroskaniu o wiarę i ludzi, Kościół i ojczyznę" - wskazał.

Biskupi, życząc prymasowi dalszej posługi, podarowali mu kielich mszalny. On sam pod koniec mszy dziękował w imieniu "starszych biskupów", Bogu, Maryi oraz swoim poprzednikom i następcom. "Bóg zapłać za wszystkie słowa dobroci, za przymrużenie oka na wady, które są ludzkie i towarzyszą także i nam, starszym" - mówił.

Przypominał, że jego pokolenie mogło czerpać z doświadczenia kapłanów, którzy przebyli obozy koncentracyjne, potem uczyło się katechizacji, m.in. przez udział w jubileuszu tysiąclecia chrztu Polski. Znakiem jego posługi stały się także nauczanie soboru watykańskiego drugiego oraz nauki Jana Pawła II.

"Dzisiaj, dziękując, wyrażamy ogromną radość, że widzimy biskupów młodszej generacji, wykształconych, gorliwych, czytających znaki czasu i pragnący dostosować duszpasterstwo. My walczyliśmy o wolność - wolność dla Kościoła, w świecie i ojczyźnie - wiedząc, że za wolnością Kościoła idzie wolność obywatelska" - wyjaśnił prymas.

Dodał, że także dziś wolność jest podstawową wartością. "Trzeba dziś walczyć o wolność w prawdzie, żeby zwalczyć swawolę, która jest zaprzeczeniem prawdziwej wolności i niesie krzywdy dla bliźnich. To nowy rozdział i nowe wyzwanie, ale jesteśmy ciągle pod spojrzeniem najlepszej z matek, naszej jasnogórskiej pani" - wskazał.

Kardynał Józef Glemp, ówczesny biskup warmiński, został metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim w lipcu 1981 roku. Po reorganizacji struktur kościelnych w Polsce w 1992 r. pozostał metropolitą warszawskim, zachowując jednak godność prymasa Polski jako kustosz relikwii św. Wojciecha.

Do osiągnięcia wieku emerytalnego w grudniu 2004 r. kardynał był przewodniczącym Rady Stałej i Konferencji Episkopatu Polski. Gdy 18 grudnia kardynał skończy 80 lat, tytuł prymasa przejmie metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński. Od tej pory tytuł będzie przysługiwał kolejnym biskupom gnieźnieńskim.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  1°C Środa
  dzień
  2°C Środa
  wieczór
  2°C Czwartek
  noc
  2°C Czwartek
  rano
  wiecej »