Rozpoczyna się nowa, trzecia z kolei faza oficjalnego dialogu między Kościołem katolickim i Wspólnotą Anglikańską
Informuje o tym opublikowany dzisiaj komunikat końcowy po spotkaniu komitetu przygotowawczego obrad Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Rzymskokatolickiej ARCIC. Postanowiono na nim, że obrady rozpoczną się w przyszłym roku. Ich tematem będą istotne zagadnienia dotyczące relacji między Kościołem lokalnym i powszechnym, oraz sposobu, w jaki Kościół – lokalny i powszechny – może rozeznawać w jedności właściwe nauczanie moralne. O genezie trzeciej fazy dialogu mówi prał. Mark Langham, odpowiedzialny za kontakty z anglikanami w Papieskiej Radzie ds. Popieranie Jedności Chrześcijan.
Ks. Mark Langham: ARCIC zajmuje się, jak wiadomo, oficjalnym dialogiem między Kościołem rzymskokatolickim i Wspólnotą Anglikańską. Został on zainspirowany spotkaniem abp. Ramsey’a i Pawła VI w 1966 r. Kolejny jego etap to r. 1982, kiedy Jan Paweł II przybył do Anglii i w Canterbury ogłoszono wspólną deklarację, potwierdzającą wolę kontynuowania prac Komisji. Tę deklarację uznaje się za początek drugiej fazy dialogu. Teraz chcemy zainicjować trzecią fazę. Jej celem będzie pogłębienie naszych relacji, ponowne przedyskutowanie niektórych kwestii i podjęcie nowych, które pojawiły się w międzyczasie.
- Jakie zagadnienia zostaną podjęte w tej trzeciej fazie? Arcybiskup Canterbury w czasie swego pobytu w Rzymie zaproponował tematy, które wydają się poważnym wyzwaniem, jak święcenie kobiet czy sprawowanie papieskiego prymatu. Czy te sprawy znajdą się w programie obrad?
Ks. Mark Langham: Pojawią się oczywiście, ale nie będą punktem wyjścia. Wyjdziemy od szerszej kwestii, jaką są relacje między Kościołem lokalnym i powszechnym. Ten temat jest wyzwaniem zarówno dla katolików, jak i anglikanów. Jego rozważenie może się okazać bardzo owocne dla obu Kościołów. I w tym szerokim kontekście zajmiemy się bardziej konkretnymi kwestiami, które pojawiły się w anglikanizmie w ostatnich latach, takimi jak święcenia kobiet i aktywnych homoseksualistów czy związki jednopłciowe. Nie będzie to tylko konfrontacja. Na ten temat można rozmawiać również w sposób pozytywny.
- Kiedy rozpoczną się te rozmowy, czy istnieją już jakieś ramy czasowe?
Ks. Mark Langham: Nie ustaliliśmy jeszcze żadnych dat, ale mamy nadzieję, że w przyszłym roku, być może pod jego koniec, będziemy mogli formalnie wznowić obrady i rozpocząć ich trzecią fazę. Musimy znaleźć teologów, ustalić skład komisji, miejsce i częstotliwość spotkań. To wszystko jest jeszcze do zrobienia. Ale sądzę, że w ciągu roku uda się zainicjować trzecią fazę dialogu katolicko-anglikańskiego.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.