Kard. Keith O’Brien wezwał Szkotów, aby lepiej poznali swego patrona, Andrzeja Apostoła, którego święto obchodzone jest 30 listopada. Komentując wyniki sondażu społecznego hierarcha zauważył, iż prawie połowa respondentów uważa, że św. Andrzej był Szkotem.
Wiedza dzisiejszych Szkotów o św. Andrzeju i jego życiu jest bardzo rozczarowująca. Imię Andrzej w rankingu szkockich imion dla chłopców spadło do drugiej dziesiątki. A prawie jedna trzecia młodych ludzi odpowiedziała, że w ogóle nie wie, kim był święty, który od ponad piętnastu wieków jest patronem Szkocji. Natomiast połowa mieszkańców uważa go wręcz za dawnego mieszkańca Szkocji.
„Dzieci w tym dniu malują na twarzy narodową flagę. Ile jednak z nich wie, co oznacza biały krzyż na niebieskim tle?” – pyta kard. O’Brien. Powszechnie zapomina się, że szkocka flaga nazywana jest flagą św. Andrzeja. Apostoł który, jak głosi legenda, na własną prośbę został ukrzyżowany na ukośnych belkach, aby nie przypominały kształtem świętego krzyża, na jakim umarł Chrystus.
„Nie możemy pozwolić, by święto patrona przerodziło się w wydarzenie świeckie, tracąc swój wielowiekowy religijny charakter” – pisze szkocki purpurat. Przypomina, że to właśnie stało się z Bożym Narodzeniem, z którego wyparto Chrystusa, pozostawiając dzwonki i melodyjki, lub z Wielkanocą, której śladem staje się festiwal czekolady. Metropolita Saint Andrews i Edynburga zaproponował też, by w Szkocji święto narodowego patrona było dniem wolnym od pracy.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.