Reklama

Wlk. Brytania: Zwolniony terapeuta-chrześcijanin

Organizacja Relate – największa w Wielkiej Brytanii sieć zajmująca się terapią rodzinną i seksualną – przyznała podczas przesłuchań przed sądem pracy w Bristolu, że bezprawnie zwolniła z pracy terapeutę-chrześcijanina, który nie chciał doradzać w sprawach seksu parom gejowskim.

Reklama

47-letni Gary McFarlane, członek zboru zielonoświątkowego, uważa, że padł ofiarą dyskryminacji religijnej.

Prawny przedstawiciel firmy Relate przyznał podczas przesłuchań sądowych 1 i 2 grudnia, że firma popełniła błąd, zwalniając ponad rok temu terapeutę na podstawie zarzutów o poważnym uchybieniu pracowniczym. Tym samym uznał, że doszło do błędów formalnych podczas procedury wymówienia. Wyrok w tej sprawie sąd ma ogłosić w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dwuosobowy skład sędziowski ustosunkuje się wtedy także do podnoszonych przez McFarlane’a zarzutów nękania i dyskryminacji religijnej ze strony Relate.

„Ta sprawa dotyczy nie tylko mnie” –zaznaczył terapeuta w rozmowie z dziennikiem „The Independent”, wyrażając zadowolenie z faktu, że firma przyznała się do nieprawnego zwolnienia go z pracy. „Nie chodzi tylko o zasady chrześcijańskie, ale o ludzi reprezentujących różne religie. Musi być system, który pomaga tym ludziom stawić czoła podobnym problemom, by osiągnąć kompromis” – dodał pochodzący z Jamajki radca prawny.

McFarlane jest specjalistą ds. mediacji w sporach prawnych, należy także do komitetu doradczego Towarzystwa Prawniczego. Pracuje ponadto jako asystent naukowy z dziedziny relacji międzyludzkich w Trinity Theological College w Bristolu. Podczas pracy jako doradca rodzinny Relate jego opory wobec pomocy parom homoseksualnym stopniowo narastały. Gdy kazano mu doradzać gejom w sprawach intymnych kontaktów seksualnych, nie wytrzymał. Jego koledzy z pracy już wcześniej oskarżali go o homofobię. W marcu 2008 roku spotkały go sankcje dyscyplinarne i z powodu niedostosowania się do zasad polityki równościowej firmy został zwolniony z pracy. Jego zażalenie na tę decyzję zostało odrzucone. Postanowił walczyć o swoje prawa przed sądem pracy.

Sprawa McFarlane’a jest kolejnym przykładem dyskryminacji chrześcijan w organizacjach publicznych i urzędach Wielkiej Brytanii. W maju 2008 roku Lillian Ladele, pracownica urzędu stanu cywilnego, odmówiła prowadzenia ceremonii rejestracji związków partnerskich dla par homoseksualnych, gdyż, jak tłumaczyła, jest to przeciwne jej chrześcijańskiej wierze. Z tego powodu dręczono ją i oskarżano o homofobię. Grożono także zwolnieniem z pracy. Sprawę przeciwko urzędowi stanu cywilnego Islington, w północnym Londynie, Ladel wygrała.

Organizacja Relate, wcześniej zwana Narodowym Urzędem ds. Porad Małżeńskich, została założona w 1938 roku. W całej Wielkiej Brytanii ma obecnie 600 placówek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-2°C Sobota
rano
wiecej »

Reklama