Albańscy prawosławni u papieża

Do bogatych i trudnych dziejów Albanii nawiązał Papież, przyjmując głowę tamtejszej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej

Przypomniał, że arcybiskup Tirany i całej Albanii Anastazy spotkał się już z Janem Pawłem II podczas jego wizyty w tym bałkańskim kraju. Benedykt XVI zwrócił uwagę, że Ewangelia dotarła tam już w czasach apostolskich, a najstarszymi tekstami pisanymi tamtejszej kultury są starożytna łacińska formuła chrzcielna i bizantyjski hymn o Zmartwychwstaniu Pańskim.

„W drugiej połowie zeszłego stulecia chrześcijanie w Albanii, tak prawosławni jak katolicy, zachowali żywą wiarę mimo niezwykle represyjnego i wrogiego reżimu ateistycznego – powiedział Benedykt XVI. – Jak dobrze wiadomo, wielu chrześcijan za swą wiarę zapłaciło życiem. Upadek reżimu pozwolił szczęśliwie na odbudowę katolickich i prawosławnych wspólnot w Albanii. Po odzyskaniu wolności Kościół Prawosławny Albanii był w stanie owocnie uczestniczyć w międzynarodowym katolicko-prawosławnym dialogu teologicznym. Wasze zaangażowanie w tym względzie szczęśliwie odzwierciedla braterskie relacje między katolikami a prawosławnymi w waszym kraju. Jest inspiracją dla całego narodu albańskiego, ukazując jak bracia chrześcijanie mogą żyć w zgodzie” – mówił Benedykt XVI.

Papież podkreślił, że katolików i prawosławnych wiele już łączy. Zapewnił, że strona katolicka czynić będzie wszystko co możliwe dla wspólnego świadectwa i współpracy w dążeniu ku pełnej jedności obu Kościołów. Z uznaniem wspomniał dwie ważne albańskie inicjatywy: utworzenie Międzywyznaniowego Towarzystwa Biblijnego i Komitetu ds. Relacji Międzyreligijnych.

Abp Anastazy wskazał na historyczne znaczenie obecnego spotkania. Jest to pierwsza wizyta oficjalnej delegacji Cerkwi albańskiej składana Kościołowi Rzymu podczas obecnego pontyfikatu.

„W XX wieku Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna Albanii poddana została wraz z innymi wspólnotami religijnymi jednemu z najstraszniejszych prześladowań – powiedział abp Atanazy. – W latach 1944-1967 doznawała nacisków podobnych, jak wszystkie Kościoły we wschodniej Europie. Jednak potem, aż do r. 1990, Kościół Albanii znalazł się dosłownie u «bram piekielnych». Konstytucja zabroniła wszelkich przejawów religii. Bezlitosne prześladowanie doprowadziło do całkowitego zniszczenia Kościoła. Dzięki łasce i mocy Bożej nasza Cerkiew odrodziła się. Przede wszystkim podjemuje wysiłki, by doprowadzić do Chrystusa młode pokolenie. Wnosi też czynny wkład w rozwój albańskiego społeczeństwa. Podejmuje znaczące inicjatywy na polu służby zdrowia, oświaty, opieki społecznej, rozwoju rolnictwa i kultury” – mówił arcybiskup Tirany.

Zwierzchnik albańskiej autokefalii wyraził uznanie Benedyktowi XVI jako wybitnemu teologowi. Przypomniał, że poznał ks. prof. Josepha Ratzingera już podczas spotkań ekumenicznych na przełomie lat 60. i 70. ub. wieku. 80-letni obecnie abp Anastazy jest Grekiem. Za młodu był profesorem teologii na uniwersytecie w Atenach.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  8°C Środa
  dzień
  8°C Środa
  wieczór
  wiecej »