8. krajowe zgromadzenie przedstawicieli chińskich katolików uznawanych przez komunistyczne władze zostało przesunięte na bliżej nieokreślony termin.
Miało się odbyć jeszcze przed końcem bieżącego roku. Decyzję o jego odłożeniu podjęli jednogłośnie reprezentanci Stowarzyszenia Patriotycznego i zatwierdzonych przez rząd biskupów, spotykając się w dniach 25 i 26 listopada w Pekinie. W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele państwa, w tym nowy dyrektor pekińskiego urzędu ds. wyznań Wang Zuoan.
Krajowe zgromadzenie zwołuje się normalnie co pięć lat. Ostatnie, 7. z kolei, odbyło się w 2004 r. Następne, planowane na drugą połowę bieżącego roku, miało wybrać przewodniczących Stowarzyszenia Patriotycznego Chińskich Katolików i rady biskupów będącej nieformalną, nieuznawaną przez Stolicę Apostolską konferencją episkopatu. Oba stanowiska wakują po śmierci zajmujących je wcześniej biskupów „patriotycznych” Michaela Fu Tieshana w 2007 r. i Josepha Liu Yuanrena w 2005 r.
W ostatnich miesiącach kard. Joseph Zen z Hongkongu, komentując list Benedykta XVI do katolików chińskich sprzed dwóch lat, zachęcał biskupów do zbojkotowania krajowego zgromadzenia przedstawicieli katolików. Zwracał uwagę, że należy ono do tych organów, które Papież określa jako nie dające się pogodzić z nauką katolicką. Istotnie, zgromadzenie w myśl rządowych zaleceń jest instytucją nadrzędną dla całego chińskiego Kościoła. Według nich ma decydować o duszpasterstwie, nominacjach biskupich i nawet kwestiach teologicznych. Postanowienia podejmuje większością głosów, a biskupi stanowią w nim mniejszość. Taki rzekomo „kościelny” organ nie ma nic wspólnego z prawem kanonicznym.
Podjęcie decyzji o przesunięciu zgromadzenia krajowego przedstawiciele „patriotycznych” katolików uzasadniają jednak zupełnie inaczej. Twierdzą po prostu, że Kościół nie miał dość czasu na jego przygotowanie. Jako przyczyny wymieniają dwa wydarzenia ubiegłoroczne: olimpiadę w Pekinie i trzęsienie ziemi, tegoroczne obchody 60-lecia Chińskiej Republiki Ludowej, jak też przygotowania do przyszłorocznej wystawy światowej w Szanghaju.
W związku z nasilającymi się przypadkami grypy w większości szpitali panuje chaos.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.