Szlaki bursztynowe i okazy bursztynu bałtyckiego z inkluzjami zwierzęcymi i roślinnymi sprzed 40 milionów lat można od wczoraj oglądać w Kaliszu.
Ekspozycję na kilkudziesięciu dużych planszach pod wspólnym tytułem "Na bursztynowych szlakach od neolitu do Bursztynowej Komnaty" przygotowały Instytut Adama Mickiewicza i Muzeum Ziemi w Warszawie z okazji przyszłorocznego jubileuszu 1850. rocznicy zapisania nazwy Calisia przez Klaudiusza Ptolemeusza. Dzięki zapisowi w jego kronice, Kalisz uważany jest za najstarsze miasto w Polsce. W czerwcu prezentowane na planszach okazy zostaną sprowadzone na wystawę w kaliskim Muzeum Okręgowym.
"W starożytności szlaków było dużo. Ten kaliski prowadził od południa Włoch do Gdańska i dalej - po Kaliningrad" - powiedział PAP wicedyrektor miejscowego Muzeum Okręgowego, Lechosław Ochocki.
Wystawę pokazano w miejscowym Ratuszu. Można obejrzeć bogactwo odmian bursztynu bałtyckiego ze zbiorów Muzeum Ziemi. Są m.in. naturalne formy naciekowe bursztynu z zatopionym pająkiem, termitem, jaszczurką, kwiatem herbaty i męskim kwiatem dębu, kurpiowskie medaliony i naszyjniki oraz paciorki neolityczne z Niedźwiedziówki k. Gdańska.
Na innych planszach pokazano przebieg szlaków bursztynowych od późnej epoki brązu do wczesnej epoki żelaza. Jest także zrekonstruowany w 2003 r. przez Borysa Jagdałowa narożnik północno-wschodni "Bursztynowej Komnaty".
W latach 90. ubiegłego wieku ruszył program wyznaczenia turystycznych tras, które nawiązując do dawnych dróg handlowych, mogą łączyć miejscowości związane z bursztynem. "Wiele dróg jakimi podążali kupcy z bursztynem tworzy dziś nowe więzi między narodami Europy" - podkreślił Ochocki.
Także w niedzielę ustawiono w szklanej gablocie przed Ratuszem wierną replikę wozu kupieckiego z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Jest ona jedyną tego typu w Polsce. Projekt został sfinansowany przez Komisję Europejską.
Zrekonstruowany pojazd, którym może podróżować 6-7 osób, ma 3 m długości. W przyszłym roku ma odwiedzić wiele miast w kraju i w Europie, które były położone przy dawnym szlaku bursztynowym.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.