W Europie do obiegu trafia coraz więcej podrobionych lekarstw - ostrzegł unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt".
"Ilość podrobionych lekarstw w Europie, które trafiają do pacjentów, wzrasta coraz bardziej. Komisja Europejska jest tym poważnie zaniepokojona" - powiedział Verheugen.
Według niego chodzi przede wszystkim o antybiotyki, leki podawane chorym na raka i malarię, redukujące poziom cholesterolu oraz środki przeciwbólowe i Viagrę.
"Podczas ukierunkowanych kontroli celnych we wszystkich krajach członkowskich UE zabezpieczono tylko w ciągu dwóch miesięcy 34 miliony podrobionych tabletek. To przekroczyło wszelkie obawy" - powiedział komisarz.
"Każdy przypadek podrobienia lekarstwa jest usiłowaniem masowego mordu - ostrzegł. - Nawet jeśli lek zawiera tylko składniki nieskuteczne, może doprowadzić do śmierci, gdyż ludzie wierzą, iż leczą się skutecznym środkiem".
Komisarz oczekuje, że w przyszłym roku kraje UE podejmą uzgodnienia, które pozwolą "prześledzić drogę lekarstwa od produkcji aż do sprzedaży".
Według niego opakowania z lekami powinny być znakowane kodem oraz opieczętowane, by móc stwierdzić, czy opakowanie zostało otwarte i przez kogo. Odpowiednią propozycję regulacji przedstawiono już w 2008 r.
Thomas Bellarzt z Federalnego Stowarzyszenia Aptekarzy ocenił w niemieckiej telewizji N24, że podrabianie lekarstw to bardzo dochodowy proceder, za którym stoją "struktury mafijne przede wszystkim z krajów wschodniej Europy oraz azjatyckich". Najczęściej na podrobione leki natrafić można w internecie.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.