W więzieniach w Erytrei przebywa obecnie 3 tys. chrześcijan. Donosi o tym sprawozdanie Rady Praw Człowieka ONZ ONZ-owski raport na temat łamania praw człowieka.
Wynika z niego, że marksistowski reżim tego wschodnioafrykańskiego kraju wtrącił do więzień z powodów politycznych 20 tys. osób.
Przeszkoleni przez chińskich komunistów lewicowi przywódcy erytrejscy regularnie prześladują chrześcijan. W 1998 r. reżim dyktatora Izaaka Afwerkiego upaństwowił katolickie szkoły i służbę zdrowia. W ubiegłym roku ogłosił, że rekwiruje majątek kościelny, czyniąc go kapitałem narodowym.
Tymczasem raport Światowej Solidarności Chrześcijan (CSW), przedstawiony ONZ-owskiej Radzie, z zaniepokojeniem opisuje poważne naruszenia praw człowieka w Erytrei. Wymienia m.in. stosowanie tortur, arbitralne uwięzienia na nieokreślony czas, ograniczanie wolności słowa, religii i przekonań, rekrutację dzieci-żołnierzy, nadużycia wobec poborowych kobiet i nieokreślony czas obowiązkowej służby wojskowej. Zarzuty te przedstawiono delegacji Erytrei, wedle której w ich kraju panuje wystarczająca swoboda wyznania, a wolność prasy jest nie do pogodzenia z erytrejską kulturą.
Do ostatniej fali prześladowań chrześcijan doszło w Erytrei w listopadzie. W jej wyniku aresztowano 90 wyznawców Chrystusa w różnych miejscowościach.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.