Bp Ryś poruszająco o Judaszu

Czy nie tak właśnie myślimy, ale boimy się do tego przyznać?

Serce i nerki bp Grzegorz Ryś - Jeden z nas - Judasz - serce i nerki

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUDASZ

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JAWA25
  29.05.2017 14:32
  Megi, próbujemy (mam nadzieję wszyscy) zrozumieć Twoje święte oburzenie, lecz pretensje kierujesz chyba pod złym adresem. Bez potrzeby przypisujesz innym złe intencje jak "afirmowanie grzechu". Dowodzisz, że istnieje tylko jedna interpretacja Judasza jako zatwardziałego nikczemnika, odmawiającego nawrócenia.
  Roman Brandstaetter w powieści "Jezus z Nazarethu" (skoro film czy objawienia mogą być, to chyba powieść także?) opisuje Judasza jako bardzo tragiczną postać. Chciwość zdrajcy jest zrozumiała przez jego nędzę, w wizji pisarza był ubogim handlarzem pachnideł (stąd od razu znał wartość tego olejku do namaszczania), a i tego musiał się wyrzec. Odstępstwo zaś "racjonalizowane" przez przekonanie, iż trafił do uczniów "fałszywego proroka" głoszącego "złe nauki". Że uczniowie muszą wyrzec się wszystkiego, zaś Jezus dozwala namaścić Siebie drogim olejkiem, jest dla Judasza przykładem "kłamstwa". Słowa "jeden z was jest szatanem" odnosi Judasz do Piotra nazwanego "szatanem" wkrótce po owym mesjańskim wyznaniu. Przepowiednię o zniszczeniu Świątyni Judasz rozumie jako "bluźnierstwo", a "wiarę co góry przenosi" traktuje jak prowokację do nie bardzo wiadomo czego. Odstępca po ludzku błądzi. Nawet obmycie nóg jest w oczach zaślepionego ucznia dowodem "szaleństwa" Rabbiego. Dopiero zrozumienie, że nikt nie chciałby zginąć dla kłamliwej sprawy, przekonuje go jak dalece sam zbłądził. Postanawia złożyć ofiarę przebłagalną ze swego marnego życia, rozumiejąc przy tym doskonale, że równie dobrze mógłby ofiarować Najwyższemu swoje dziurawe sandały. Dusza pokutnika rusza na poszukiwanie Boga ukrytego w bezmiarze czasu. Pisarz pozostawił bez odpowiedzi czy skrucha ta (bądź co bądź dokonana jawnie w Świątyni) została przyjęta, bo skąd sam miałby to wiedzieć. Wolno żywić taką nadzieję, Jezus umęczony odmawia modlitwę "przebacz im, bo nie wiedzą co czynią".
 • Megi
  29.05.2017 17:02
  Inny Gościu gwoli wyjaśnienia nie zaprzeczam" Pasji "......,tylko zwracam uwagę na to, że tak jak Ty i niektórzy forumowicze twierdzą, że bł. Katarzyna Emmerlich wymyśliła sobie MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ,..... to pragnę zwrócić waszą uwagę na słowa św.Piotra ,który w( Dz 1, 25 ) mówi ...SPRZENIEWIERZYŁ SIĘ JUDASZ,aby PÓJŚĆ SWOJĄ DROGĄ....@IG co znaczą słowa?..PÓJŚĆ SWOJĄ DROGĄ....Co do Twojego "lepiej nie dociekać "ZGADZAM SIĘ w100%, Bóg już Iskariotę osądził.....pragnę tylko dowiedzieć się dlaczego w KK co raz więcej osób konsekrowanych jak i świeckich odnosi się do Judasza z nieskrywaną życzliwością i sympatią..... Jakiemu dobru służy mówienie że Judasz też może być Zbawiony? .........Zważywszy na słowa PANA JEZUSA ......"BIADA TEMU CZŁOWIEKOWI, PRZEZ KTÓREGO SYN CZŁOWICZY BĘDZIE WYDANY" (Łk 22, 22)......Czy mówienie o Judaszu jako ZBAWIONYM w sposób pokrętny, używając argumentacji. Nie wiemy, nie znamy szczegółów z jego ostatnich godzi życia, jest fer w stosunku do Jezusowego ....BIADA, ......i jak to okazywane w KK Iskariocie Boże miłosierdzie ma się do II-giej Głównej prawdy wiary?,....Czy to mówienie o Judaszu w aspekcie psychoanalizy ,która ujawnia tylko tragizm człowieka z pominięciem prawdy o skutkach i konsekwencjach życia w grzechach śmiertelnych .....JEST, czy NIE jest...... bluźnierstwem przeciwko DUCHOWI ŚWIĘTEMU?.....JAKIEMU w ogóle DOBRU SŁUŻY OBRONA JUDASZA?
 • Gość
  30.05.2017 09:03
  @gościu 21:04......Domniemam, że SŁOWA EWANGELII, które w swojej wypowiedzi cytujesz?....ROZUMIESZ , .......Masz świadomość, że zarzucone mi herezje, gromy,pycha,gniew i obrzydliwości są oskarżeniami, za które odpowiesz przed Bogiem?.....Człowieku nie wiem kim jesteś? ale wiem że NIE ODPOWIADASZ NA PYTANIA, na które PROSZĘ , o ODPWIEDŹ . Jedynie wiem kim dla ciebie jestem i za kogo TY się uważasz z twoich postów wynika , żeś człowiek ......NIESKAZITELNY miłosierny i kochający z całego serca Boga i bliźniego.......Nie będę oceniała Twojej psychiki i duchowości, nie znam człowieku Ciebie więc musiałabym się upodobnić do ciebie i stać się taka jak ty , a tego NIE CHCĘ dlatego z troską o twoje ZBAWIENIE @Gościu 21:04 cytuję( Ps 94,3-4) "...... JAK DŁUGO WYSTĘPNI , O PANIE JAK DŁUGO BĘDĄ SIĘ CHEŁPIĆ WYSTĘPNI , BĘDĄ PLEŚĆ I GADAĆ BEZCZELNIE, I CHWALIĆ SIĘ BĘDĄ WSZYSCY ZŁOCZYŃCY?........ Judasz jest ZŁOCZYŃCĄ dlatego waż swoje słowa Człowieku , byś nie odpowiadał przed BOGIEM za grzechy Iskarioty, o którym PAN JEZUS MÓWI.," ......Biada, temu człowiekowi.....Byłoby lepiej dla tego człowieka gdyby się nie narodził.........
 • Megi
  30.05.2017 10:33
  @G 21:04 odpowiadała MEGI
Dyskusja zakończona.
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
1°C Środa
rano
wiecej »